American Eggnog – Vezë me qumësht, uiski dhe arrëmyshk

American Eggnog - Vezë me qumësht

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Pse të mos bëni vetë një vezë amerikane? Me këtë recetë, veza e shijshme kremoze amerikane është gati në asnjë kohë. Fillimisht rrahim të verdhën e vezës me sheqerin derisa të bëhet me gëzof, më pas e përziejmë të bardhën në qumësht dhe e ngrohim ngadalë. Shtoni pak uiski dhe më pas përzieni të verdhat e vezëve për të formuar një vezë kremoze.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
American Eggnog - Vezë me qumësht
American Eggnog - Vezë me qumësht

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Pse të mos bëni vetë një vezë amerikane? Me këtë recetë, veza e shijshme kremoze amerikane është gati në asnjë kohë. Fillimisht rrahim të verdhën e vezës me sheqerin derisa të bëhet me gëzof, më pas e përziejmë të bardhën në qumësht dhe e ngrohim ngadalë. Shtoni pak uiski dhe më pas përzieni të verdhat e vezëve për të formuar një vezë kremoze.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pije Alkoolike, Pije te nxehta | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 2 l qumësht
 • 200 g sheqer
 • 10 vezë
 • 375 ml uiski, rum ose konjak
 • Arrëmyshk i grirë

Udhëzime

 1. Ndan vezët.
 2. Rrihni të verdhat me sheqerin deri sa të zbuten.
 3. Të bardhat e vezëve i përzieni gradualisht në qumësht ndërsa ngroheni.
 4. Shtoni uiski.
 5. Në fund përzieni kremin me të verdhën, mos e lini ziejmë më gjatë !
 6. Spërkasim vezën me arrëmyshk dhe e shërbejmë.

Vegla

 • Beaker
 • Pot
 • Thisk