Angjinare të stilit grek me karkaleca deti

Angjinare të stilit grek me karkaleca deti

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Një perime me zemër të butë dhe një mijë përfitime! Angjinaret, me shijen e tyre pak të thartë, janë një aleat i vlefshëm dhe i shijshëm në kuzhinë. Në këtë recetë, ato shoqërohen me karota dhe qepë dhe plotësohen në mënyrë perfekte me karkaleca deti.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Angjinare të stilit grek me karkaleca deti
Angjinare të stilit grek me karkaleca deti

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Një perime me zemër të butë dhe një mijë përfitime! Angjinaret, me shijen e tyre pak të thartë, janë një aleat i vlefshëm dhe i shijshëm në kuzhinë. Në këtë recetë, ato shoqërohen me karota dhe qepë dhe plotësohen në mënyrë perfekte me karkaleca deti.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: me avull | Menu: Kurse kryesore, Meze | Kuzhina: Receta greke

Përbërës

 • 200 ml vaj ulliri
 • 150 g qepë
 • 200 g karrota
 • 200 g qepë të pranverës, ose presh
 • 8 zemra angjinare
 • 100 ml verë e bardhë, e thatë
 • 1 l lëng peshku
 • 30 ml lëng limoni
 • 200 g kopër, të grirë
 • kripë, sipas shijes
 • piper, sipas shijes
 • 400 g karkaleca deti

Udhëzime

 1. Prisni imët qepët, karotat i grini në rende dhe preshin e prisni në rrathë rreth 1 cm.
 2. Skuqini qepët në një tigan me vaj ulliri të nxehtë për rreth 4 minuta.
 3. Shtoni karotat dhe preshët.
 4. Më shumë Skuqeni për 4 minuta.
 5. Shtoni zemrat e angjinares dhe kaurdiseni për 1 minutë.
 6. Hidhni verën gradualisht.
 7. Shtoni lëngun e peshkut dhe lëngun e limonit.
 8. Servozoni me kopër, kripë dhe piper.
 9. Mbuloni sipër Nxehtësia e ulët për 16 të tjera Gatuani për disa minuta derisa angjinaret të zbuten.
 10. Vendosni gjysmën e perimeve në blender me lëngun e mishit dhe përziejini derisa të bëhet një masë homogjene.
 11. Hidhni pak nga salca në një tigan të vogël dhe ngrohni karkalecat.
 12. Përhapeni salcën e mbetur në pjata, sipër i hidhni perimet, zemrat e angjinareve dhe karkalecat dhe shërbejeni menjëherë.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • lugë përzierje
 • tavë
 • përzierje me qëndrim, ose blender zhytjeje