Asnjë tortë piqem me hurma, arra dhe kivi – Pa tortë piqem

Asnjë tortë piqem me hurma

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 195 minuta

Cake No bake është një tortë jashtëzakonisht e shijshme e bazuar në hurma, shqeme dhe arra. I mbushur me copa frutash kivi me lëng, thjesht ka shije të mrekullueshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Asnjë tortë piqem me hurma
Asnjë tortë piqem me hurma

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 195 minuta

Cake No bake është një tortë jashtëzakonisht e shijshme e bazuar në hurma, shqeme dhe arra. I mbushur me copa frutash kivi me lëng, thjesht ka shije të mrekullueshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vera | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Vegan, Vegjetariane, tortë | Kuzhina: Receta skandinave

Përbërës

 • 300g arra shqeme
 • 220g hurma pa koriza
 • 120g arra, ose arra
 • 35g patatina kokosi
 • 50g vaj kokosi + 1 luge gjelle
 • 1 maje kripe
 • 4-5 lime
 • 120ml qumesht kokosi
 • 120 ml shurup panje
 • ½ avokado
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 4-5 kivi

Udhëzime

 1. Shqema në një tas, mbulojeni me ujë të nxehtë dhe lëreni për një orë. Më pas kullojeni lëngun.
 2. Në një blender, copëtoni hurmat së bashku me pekanët, thekonet e kokosit, një lugë gjelle vaj kokosi dhe pak kripë.
 3. Vendosni një formë keku me letër furre dhe derdhni masën e kekut në kallaj. Rrafshoni masën e arrave me lugë.
 4. Shtypni 180 ml nga lëngu i limonit.
 5. Rrihni shqeme, qumësht kokosi, 50 g vaj kokosi, shurup panje, avokado dhe vanilje në masën më të lartë.
 6. Përhapeni masën sipër. masën e hurmës dhe e pjekim për 1 deri në E vendosim në ngrirje për 2 orë.
 7. Pretë kivin dhe sipër tortës.
 8. Zëvendësojeni në frigorifer për një orë shtesë.

Arrat mund të përdoren gjithashtu në vend të pecans. Tortën mund ta ruani edhe në frigorifer, por shijon më mirë të ngrirë!

Vegla

 • tas
 • sitë
 • lugë gjelle
 • blender
 • tepsi për kek
 • shtypje agrume
 • përzierëse dore
 • thikë