Barku i derrit të stilit kinez me hudhër dhe salcë soje pikante

Barku i derrit të stilit kinez me hudhër dhe salcë soje pikante

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 135 minuta

Është gatuar në një lëng mishi me kardamom, xhenxhefil dhe anise. Kështu që bëhet tepër aromatike dhe shumë e butë. Më pas derdhet me salcë soje-hudhër dhe shërbehet me kastravec – kjo meze e lehtë nuk është vetëm e shijshme, por edhe e paraqitur bukur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Barku i derrit të stilit kinez me hudhër dhe salcë soje pikante
Barku i derrit të stilit kinez me hudhër dhe salcë soje pikante

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 135 minuta

Është gatuar në një lëng mishi me kardamom, xhenxhefil dhe anise. Kështu që bëhet tepër aromatike dhe shumë e butë. Më pas derdhet me salcë soje-hudhër dhe shërbehet me kastravec – kjo meze e lehtë nuk është vetëm e shijshme, por edhe e paraqitur bukur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Azia | Përgatitja: Gatuaj | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta kineze

Përbërës

 • 1200 ml ujë
 • 1 lugë gjelle verë orizi
 • 1 lugë gjelle kripë
 • 1 anise yll
 • 2 kardamom
 • 30 g qiqra
 • 2 xhenxhefil, 2-3 cm e gjatë
 • 900 g bark derri
 • 3 lugë gjelle salcë soje
 • 1 lugë sheqer
 • ¹⁄2 lugë uthull orizi
 • ¹⁄2 -1 lugë vaj susami
 • 30 g hudhër
 • 1-2 kastraveca, tranguj të vegjël

Udhëzime

 1. Hidhni ujë në një tenxhere.
 2. Shtoni verën, kripën, aniseun, kardamonin, qiqrat dhe xhenxhefilin.
 3. Lëreni të ziejë dhe ziejini për 30 minuta.
 4. Shtoni mishin e derrit në lëng.
 5. Ziejeni përsëri dhe lëreni mishin të ziejë për rreth 1 orë.
 6. Më pas hiqeni nga zjarri dhe lëreni të ftohet në temperaturën e dhomës.
 7. Përzieni salcën e sojës, sheqerin, uthullën, vajin dhe hudhrat e grira hollë në një enë.
 8. Shtoni 2 lugë lëng nga tenxherja e mishit dhe i përziejmë mirë.
 9. Lëmë salcën të qëndrojë për rreth 30 minuta.
 10. Barkun e derrit të ftohur e presim në feta të holla dhe e rregullojmë në një pjatë.
 11. Hidhim salcën mbi të dhe e vendosim të hollë feta kastravec sipër.
 12. Shërbejeni barkun e derrit si meze ose fillim.

Për të kontrolluar nëse mishi është bërë pas 1 ore, shpojmë mishin me një hell druri. Nëse futet lehtë, mishi i derrit është gati.

Vegla

 • pan
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tas
 • pjatë