Baumkuchen i lagësht me vezë, gjalpë dhe çokollatë

Baumkuchen i lagësht me vezë

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 220 minuta

Është një tortë me shtresa e bërë nga disa shtresa brumi të mbështjellë dhe është e zbukuruar me çokollatë. Torta e dimrit është shumë e njohur për Krishtlindje dhe mund të piqet lehtësisht me këtë recetë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 5 vota )
Baumkuchen i lagësht me vezë
Baumkuchen i lagësht me vezë

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 220 minuta

Është një tortë me shtresa e bërë nga disa shtresa brumi të mbështjellë dhe është e zbukuruar me çokollatë. Torta e dimrit është shumë e njohur për Krishtlindje dhe mund të piqet lehtësisht me këtë recetë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 5 vota )

Sezoni: Dimër, Krishtlindje | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 25 ml vezë
 • 125 g gjalpë
 • 125 g sheqer
 • 70 g miell
 • 50 g miell misri
 • 1 f. Sheqer vanilje
 • 1 vezë
 • 2 të verdha veze
 • 2 të bardha veze
 • 1 lugë pluhur pjekje
 • 80-100 g kuverturë

Udhëzime

 1. Përzieni gjalpin derisa të bëhet krem.
 2. Shtoni sheqerin, sheqer vaniljen, një vezë të plotë, 2 të verdha vezësh dhe vezësh. përzierjen e gjalpit dhe vezëve dhe përzieni.
 3. Rrihni të bardhat e vezëve derisa të jenë të forta dhe futeni në brumë.
 4. Nxehni furrën në 160°C.
 5. Vendosni një tepsi katrore me letër pjekjeje.
 6. Përhapni një masë të hollë e brumit në të.
 7. Pjekim brumin derisa të marrë ngjyrë kafe të artë.
 8. Den Hiqeni brumin e ngrohtë nga letra e pergamenës dhe mbështilleni fort në një rul druri.
 9. Pjekim brumin në pjesë njëra pas tjetrës derisa brumi të jetë i përdorur.
 10. Mbulojeni përsëri dhe përsëri mbi shtresat e brumit në rul, në fund merrni një rul të bukur të trashë.
 11. Rulja me Mbështjellni shtresat e brumit me film ushqimor dhe vendoseni në frigorifer për në te pakten 2 ore.
 12. Nxirreni me kujdes rulin e drurit nga keku.
 13. Prisni skajet e kekut dhe vendoseni torten ne nje pjate keku.
 14. Kuvertura ne de r Ngrohni mikrovalën dhe mbulojeni Baumkuchen me të.
 15. Lëreni çokollatën të thahet dhe priteni Baumkuchen në copa.

Vegla

 • Përzierës dore
 • Tasë
 • Sitë mielli
 • Enë katrore për pjekje
 • Rulë druri
 • Thikë
 • Pjatë torte
 • Furçë kuzhine