Bëni akulloren tuaj me qumësht të kondensuar pa akullore

10 persona | 15 minuta

Një ëmbëlsirë e mrekullueshme me një aromë të shkëlqyer kanelle dhe vanilje është krijuar nga vetëm katër përbërës. Akullorja e bërë në shtëpi me qumësht të kondensuar të ëmbël është e lehtë për t’u bërë dhe ka shije veçanërisht të shijshme në muajt e nxehtë të verës.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Bëni akulloren tuaj me qumësht të kondensuar pa akullore
Bëni akulloren tuaj me qumësht të kondensuar pa akullore

10 persona | 15 minuta

Një ëmbëlsirë e mrekullueshme me një aromë të shkëlqyer kanelle dhe vanilje është krijuar nga vetëm katër përbërës. Akullorja e bërë në shtëpi me qumësht të kondensuar të ëmbël është e lehtë për t’u bërë dhe ka shije veçanërisht të shijshme në muajt e nxehtë të verës.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 400g qumësht i kondensuar i ëmbëlsuar
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 1 lugë kanellë, + për spërkatje
 • 2 filxhanë krem të rëndë, 33% yndyrë, i ftohtë

Udhëzime

 1. Përziejini së bashku qumështin e kondensuar të ëmbëlsuar, ekstraktin e vaniljes dhe kanellën.
 2. Në një enë të veçantë rrihni kremin e ftohtë derisa të forcohet.
 3. Paloseni kremin gradualisht në qumështin e kondensuar të ëmbëlsuar. Mos e përzieni shumë përzierjen!
 4. Përzierjen e përfunduar e derdhni në një enë me kapak.
 5. E vendosim në frigorifer për të paktën 6 orë.
 6. Spërkasim vezën me kanellë përpara se ta servirim.

Ekstrakti i vaniljes mund të zëvendësohet me një majë sheqer vanilje.

Vegla

 • Përzierëse dore
 • Tasi
 • Enë për akullore me kapak
 • Lugë