Bëni vetë lëngun e karotave për dimër me sheqer dhe limon

Bëni vetë lëngun e karotave për dimër me sheqer dhe limon

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Kjo pije është e ëmbël, e pasur dhe shumë e shijshme. Me shije intensive dhe freskuese, ky lëng karrote mund të përgatitet në pak minuta dhe të shijohet gjatë gjithë dimrit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Bëni vetë lëngun e karotave për dimër me sheqer dhe limon
Bëni vetë lëngun e karotave për dimër me sheqer dhe limon

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Kjo pije është e ëmbël, e pasur dhe shumë e shijshme. Me shije intensive dhe freskuese, ky lëng karrote mund të përgatitet në pak minuta dhe të shijohet gjatë gjithë dimrit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pije te lehta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 4 kg karrota
 • 1 limon
 • 600 ml ujë
 • 60-70 g sheqer

Udhëzime

 1. Lëngu i karotave me një shtrydhëse frutash e perimesh.
 2. Shtypni limonin.
 3. Lëngun e karotës dhe lëngun e limonit i derdhni në një tenxhere.
 4. Përziejini me ujin dhe sheqerin.
 5. E lëreni masën të vlojë.
 6. Zijeni tretësirën e sheqerit për 5 minuta në temperaturë të ulët Lëreni zjarrin të ziejë.
 7. Mund të përdorni pak a shumë sheqer sipas shijes.
 8. Lëngun e karotës e derdhni në kavanoza të sterilizuara.
 9. Mbyllni kavanozët fort me kapak.
 10. Më pas kthejeni ato me kokë poshtë, mbulohen dhe ftohen nën një batanije.
 11. Ruajeni lëngun e karotës në një vend të freskët për dimër.

Për një litër lëng karrote nevojiten gati 2 kg karrota. Kjo varet edhe nga karotat e përdorura dhe freskia e tyre. Sa më gjatë të ruhen, aq më të thata bëhen frutat.

Vegla

 • Shtrydhëse e frutave
 • Shtrydhëse limoni
 • Tenxhere Gatimi
 • Kavanoza të Sterilizuar