Bëni vetë musht të shijshëm me pak alkool

Bëni vetë musht të shijshëm me pak alkool

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 40321 minuta

Mushti i mollës i bërë në shtëpi është një pije aromatike dhe aromatike, me përmbajtje të ulët alkooli, që ka shije më të mirë të ftohtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Bëni vetë musht të shijshëm me pak alkool
Bëni vetë musht të shijshëm me pak alkool

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 40321 minuta

Mushti i mollës i bërë në shtëpi është një pije aromatike dhe aromatike, me përmbajtje të ulët alkooli, që ka shije më të mirë të ftohtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Pije alkolike | Kuzhina: Receta skoceze

Përbërës

 • 8-9 kg mollë
 • 500-750 g sheqer

Udhëzime

 1. Qeni mollët në çerek dhe pritni thelbin.
 2. Përdorni shtrydhëse frutash për të shtrydhur lëngun e mollëve.
 3. Hidhni në një enë të madhe qelqi, duhet të jetë rreth 5 litra.
 4. Nëse mollët kanë shije të thartë- e ëmbël, shko këtu 50 gram sheqer për litër mund të shtohen.
 5. Përziejini mirë me një lugë druri.
 6. Mollët e ëmbla nuk kërkojnë shtimin e sheqerit në këtë hap.
 7. Vendosni një kurth aromash në shishen e duhur.
 8. Lëreni të qëndrojë në një vend të errët në temperaturën e dhomës.
 9. Pas 5-7 ditësh, kur tapa të pushojë së fryri, kullojeni mushtin përmes një lecke Molton të palosur në disa shtresa.
 10. Sedimenti duhet të mbetet në fund të enës së qelqit. .
 11. Tani dekantojeni mushtin në gota të tjera që të mos u arrijë qafa e këtyre enëve.
 12. Shtoni përsëri sheqerin. Duhet të përdoren rreth 80 g për litër.
 13. Përziejini me një lugë druri.
 14. Ringjitni kurthin e erërave.
 15. Lëreni mushtin të qëndrojë në një vend të errët në temperaturën e dhomës për një javë tjetër.
 16. Më pas kullojeni pijen përsëri. disa shtresa pëlhure Molton .
 17. Hidhni mushtin në shishe plastike 1.5 litra.
 18. Shtoni një lugë sheqer në secilën shishe.
 19. Mos i mbushni shishet deri në majë.
 20. Tani pija alkoolike duhet të lihet në një vend te erret ne temperature ambjenti .
 21. Pasi shishet te ngurtesohen, shishet duhen mbajtur ne vend te fresket.

Vegla

 • shtrydheseje
 • enë qelqi
 • kurth
 • leckë molleton