Bëni vetë mustardën pikante me lëng limoni, sheqer dhe kripë

Bëni vetë mustardën pikante me lëng limoni

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 122 minuta

Mustarda është një erëz popullore dhe e shijshme në kuzhinë. Mustarda në këto receta është e lehtë për t’u bërë dhe ka shije të mrekullueshme. Me një notë të mprehtë dhe të ëmbël, është e përkryer me sanduiçe, për mish ose.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Bëni vetë mustardën pikante me lëng limoni
Bëni vetë mustardën pikante me lëng limoni

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 122 minuta

Mustarda është një erëz popullore dhe e shijshme në kuzhinë. Mustarda në këto receta është e lehtë për t’u bërë dhe ka shije të mrekullueshme. Me një notë të mprehtë dhe të ëmbël, është e përkryer me sanduiçe, për mish ose.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: salcat | Kuzhina: Receta moldave

Përbërës

 • 5 lugë çaji pluhur mustardë, lugë çaji pak të grumbulluar
 • ¹⁄2 lugë sheqer, lugë çaji pak të grumbulluar
 • ¹⁄2 lugë kripë, lugë çaji pak të grumbulluar
 • 2 lugë çaji lëng limoni
 • 100 ml ujë

Udhëzime

 1. Në një enë hidhni pluhur mustardën, sheqerin dhe kripën.
 2. Shtoni lëngun e limonit dhe ujin e vluar dhe përzieni mirë menjëherë.
 3. Sigurohuni që mustarda të mos ketë gunga.
 4. Lëreni mustardën të mbuluar për disa orë.
 5. Shërbejeni mustardën e përgatitur me sanduiçe ose mish.

Vegla

 • tas
 • lugë