Bëni vetë patate të skuqura me kohlrabi me pak karbohidrate

Bëni vetë patate të skuqura me kohlrabi me pak karbohidrate

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Patatet e skuqura me kohlrabi me pak karbohidrate janë një alternativë e shkëlqyeshme për patatet e zakonshme me patate. Kohlrabi ka shumë më pak kalori se patatet dhe për këtë arsye është perfekt për një dietë me pak karbohidrate. Patatet me kohlrabi mund t’i shërbeni me një dip.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Bëni vetë patate të skuqura me kohlrabi me pak karbohidrate
Bëni vetë patate të skuqura me kohlrabi me pak karbohidrate

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Patatet e skuqura me kohlrabi me pak karbohidrate janë një alternativë e shkëlqyeshme për patatet e zakonshme me patate. Kohlrabi ka shumë më pak kalori se patatet dhe për këtë arsye është perfekt për një dietë me pak karbohidrate. Patatet me kohlrabi mund t’i shërbeni me një dip.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Enët me perime, Me pak karbohidrate, Vegan, Vegjetarian | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 2 kohlrabi
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 1 lugë paprika pluhur
 • 1 lugë gjelle kerri

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 200°C.
 2. Qroni kohlrabin dhe priteni në patate të skuqura.
 3. Në një enë hidhni vajin e ullirit, kripën, piperin, paprikën dhe pluhurin e kerit.
 4. Shtoni patatinat e kohlrabit.
 5. Përzieni patatet e skuqura mirë.
 6. Në një tepsi të lyer me letër furre vendosim patatet e skuqura me kohlrabi dhe i shtrojmë në mënyrë të barabartë.
 7. Pjekim në furrë në 220°C për 20-25 minuta.

Vegla

 • qërues perimesh
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • letër pergamene
 • tas