Bëni vetë pudingun e orizit me manaferra dhe kanellë

Bëni vetë pudingun e orizit me manaferra dhe kanellë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Pudingu i orizit ka shije shumë kremoze të ngrohtë dhe është i rafinuar me boronica dhe kanellë. Pudingu i orizit është i mrekullueshëm për mëngjes, si meze të lehtë ose si ëmbëlsirë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Bëni vetë pudingun e orizit me manaferra dhe kanellë
Bëni vetë pudingun e orizit me manaferra dhe kanellë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Pudingu i orizit ka shije shumë kremoze të ngrohtë dhe është i rafinuar me boronica dhe kanellë. Pudingu i orizit është i mrekullueshëm për mëngjes, si meze të lehtë ose si ëmbëlsirë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Mëngjesi, Ëmbëlsirat | Kuzhina: Receta polake

Përbërës

 • 4 gota qumësht
 • 1 filxhan puding orizi
 • 1 lugë gjelle sheqer
 • 1/4 lugë kripë
 • manaferra, sipas shijes
 • kanellë, për shije

Udhëzime

 1. Orizin e lani, e shtoni në ujin e vluar dhe e ziejini për rreth 5-8 minuta.
 2. Rizin e shtoni në qumështin e nxehtë.
 3. E zieni në zjarr të ulët për 15 minuta duke e përzier herë pas here.
 4. Shtoni sheqerin dhe kripë
 5. Përziejini dhe lëreni të mbuluar për rreth 10-15 minuta.
 6. Shtoni gjalpë përpara se ta shërbeni.
 7. Zbukuroni orizin me manaferrat dhe spërkatni me kanellë nëse dëshironi.

Vegla

 • Sitë
 • Tanxhere
 • Lugë