Bëni vetë sangria me raki me portokall dhe limon

Bëni vetë sangria me raki me portokall dhe limon

Porcione: 7 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Në këtë recetë portokallet dhe limonët janë të aromatizuar pak me raki. Punch e lehtë për t’u përgatitur është pija perfekte për një mbrëmje relaksuese pas një dite të vështirë pune ose kur takoheni me miqtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Bëni vetë sangria me raki me portokall dhe limon
Bëni vetë sangria me raki me portokall dhe limon

Porcione: 7 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Në këtë recetë portokallet dhe limonët janë të aromatizuar pak me raki. Punch e lehtë për t’u përgatitur është pija perfekte për një mbrëmje relaksuese pas një dite të vështirë pune ose kur takoheni me miqtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Pije alkolike | Kuzhina: Receta estoneze

Përbërës

 • 750 ml verë e kuqe, e thatë
 • 500 ml ujë mineral
 • 1 portokall
 • 1 limon
 • 60 ml raki
 • 55 g kallam sheqer

Udhëzime

 1. Lani dhe prisni holle portokallin dhe limonin.
 2. Përzieni kallam sheqerin me verën e kuqe dhe shtoni rakinë.
 3. Përziejini derisa sheqeri të tretet.
 4. Hidhni fetat e portokallit dhe limonit.
 5. Për një mund të priten edhe nota frutash, luleshtrydhet ose frutat e stinës.
 6. Mbusheni sangrinë me ujë dhe shërbejeni.

Vegla

 • thikë
 • karafe xhami
 • lugë