Bërxolla derri të butë me verë të bardhë, qepë dhe djathë

Bërxolla derri të butë me verë të bardhë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Fillimisht skuqen në tigan dhe më pas piqen me qepë të skuqura, salcë dhe djathë në mënyrë që mishi të bëhet i butë. Ky vakt kryesor nga kuzhina evropiane ka shije si një vakt me mish derri me lëng.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Bërxolla derri të butë me verë të bardhë
Bërxolla derri të butë me verë të bardhë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Fillimisht skuqen në tigan dhe më pas piqen me qepë të skuqura, salcë dhe djathë në mënyrë që mishi të bëhet i butë. Ky vakt kryesor nga kuzhina evropiane ka shije si një vakt me mish derri me lëng.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: gatim, pjekje | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta polake

Përbërës

 • 500-600g bërxolla derri
 • Kripë, për shije
 • piper i zi, për shije
 • 2 lugë vaj vegjetal
 • 2 lugë gjelle gjalpë
 • 2-3 qepë, të mëdha
 • 60ml verë e bardhë e thatë
 • 1-2 degëza Trumzë
 • 200-250 ml lëng mishi
 • 100 g djathë i prerë në feta

Udhëzime

 1. Lani dhe thajini bërxollat e derrit.
 2. Kripë dhe piper mishin e derrit nga të dyja anët.
 3. Ngrohni vajin vegjetal në një tigan mbi nxehtësi mesatare.
 4. Skuqni mishin e derrit për rreth 4-5 minuta në nga njera ane, me pas uleni zjarrin pak dhe kaurdiseni edhe per 4 minuta te tjera.
 5. Transferoni mishin ne nje pjate dhe mbajeni te ngrohte.
 6. Hidhni vajin dhe yndyren e tepert nga tigani duke mos lene me shume se nje luge.
 7. Qëroni qepët, pritini në gjysmë dhe pritini në rrathë.
 8. Shtoni gjalpin në tigan dhe ngrohni në temperaturë mesatare.
 9. Shtoni qepët, kripën dhe piperin.
 10. Afërsisht. Skuqini për 15-20 minuta duke i trazuar.
 11. Më pas shtoni verën dhe trumzën në tigan dhe ziejini edhe për 2 minuta të tjera.
 12. Më pas hidhni lëngun e mishit dhe lëreni të ziejë.
 13. Më pas vendosni qepët në një enën me tavë dhe sipër bërxollat e derrit të skuqura Shpërndani.
 14. Vendosni feta djathi sipër çdo copë mishi.
 15. Pjeqini bërxollat e derrit në furrë në temperaturën 180°C për rreth 5-10 minuta në mënyrë që djathi të mund të shkrihet.

Nëse tava është e përshtatshme për furrë, thjesht mund ta vendosni përsëri mishin e derrit në tigan për të lënë djathin të shkrihet. Atëherë asnjë tavë nuk është e nevojshme.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • film ngjitës
 • tavë
 • tavë