Bërxolla me lëng me kërpudha dhe qepë nga furra

Bërxolla me lëng me kërpudha dhe qepë nga furra

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Bërxollat piqen në furrë me kërpudha dhe qepë derisa të jenë të buta dhe të lëngshme. Kërpudhat u japin atyre një shije dhe aromë të mrekullueshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Bërxolla me lëng me kërpudha dhe qepë nga furra
Bërxolla me lëng me kërpudha dhe qepë nga furra

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Bërxollat piqen në furrë me kërpudha dhe qepë derisa të jenë të buta dhe të lëngshme. Kërpudhat u japin atyre një shije dhe aromë të mrekullueshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

 • 500 g kërpudha
 • 3-4 lugë vaj
 • 800 g mish derri
 • Kripë, sipas shijes
 • Peper, sipas shijes
 • 2 lugë majonezë
 • 6 qepë
 • 250 g djathë

Udhëzime

 1. Kërpudhat i presim në copa të vogla dhe i kaurdisim në një tigan me 2 lugë vaj në zjarr mesatar në të lartë për 7-10 minuta.
 2. Preni mishin e derrit në copa të mesme me trashësi rreth 2 cm.
 3. Mbuloni mishin me film ushqimor dhe mbulojeni me një paund një çekiç kuzhine derisa të zbuten.
 4. Ludhosim bërxollat e përgatitura me kripë dhe piper.
 5. Lyejeni me majonezë dhe lëreni të qëndrojë për 10-15 minuta.
 6. Lyejmë një tepsi me vaj.
 7. Prisni qepën në gjysmë rrathë.
 8. Vendosni bërxollat në Vend në tepsi.
 9. Mbuloni me kërpudha dhe qepë.
 10. Spërkateni me djathë të grirë trashë.
 11. Pjekim bërxollat për 40-45 minuta në 180° C.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • çekiç kuzhine
 • takëm
 • tavë
 • furçë kuzhine