Biftek me lëng ribeye me salcë konjaku

4 persona | 25 minuta

Rib Eye – mbreti i biftekëve dhe për këtë arsye për gustatorët dhe njohësit! Është veçanërisht e lëngshme dhe e shijshme dhe pikante me specat e ndryshëm të bluar fllad. Pjatat anësore si buka me hudhër, patate të skuqura ose një sallatë e freskët shkojnë mirë me këtë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Biftek me lëng ribeye me salcë konjaku
Biftek me lëng ribeye me salcë konjaku

4 persona | 25 minuta

Rib Eye – mbreti i biftekëve dhe për këtë arsye për gustatorët dhe njohësit! Është veçanërisht e lëngshme dhe e shijshme dhe pikante me specat e ndryshëm të bluar fllad. Pjatat anësore si buka me hudhër, patate të skuqura ose një sallatë e freskët shkojnë mirë me këtë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

Mishi

 • 300-500 g biftek viçi, përafërsisht 3 cm i trashë
 • Kripë, sipas shijes
 • Peper i zi, i bluar
 • 1 lugë vaj ulliri

Salcë

 • Peper kokrra të bardha, sipas shijes
 • Kripë piper rozë, sipas shijes
 • Piper jeshil, sipas shijes
 • Piper i zi, sipas shijes
 • 1 qepe
 • 1 luge vaj ulliri
 • Kripe, per shije
 • 100 ml konjak
 • 70 ml krem

Udhëzime

 1. Nxehni paraprakisht tiganin e skarës në zjarr të lartë.
 2. Gatoseni biftekun me vaj ulliri, lyeni të dyja anët me kripë dhe piper.
 3. Skuqini biftekun për 1-2 minuta nga secila anë.
 4. Ulni zjarrin dhe vendoseni në Mesatarisht gatuajini për 7 minuta nga secila anë.
 5. Për salcën grini të gjitha kokrrat e piperit në një llaç.
 6. Skuqini qepët e grira hollë në vaj ulliri derisa të jenë transparente. konjakun dhe flambén.
 7. Kur flaka të qetësohet, derdhni kremin dhe lëreni të ziejë lehtë.
 8. Rriponi salcën me kripë nëse është e nevojshme.
 9. Mbuloni biftekun e përfunduar me një pjatë dhe lëreni të pushoni shkurt. Kjo shpërndan më mirë lëngjet dhe mishi bëhet edhe më i lëngshëm.
 10. Shërbejeni brinjën në një pjatë të madhe.
 11. Sërbejeni salcën në një enë të veçantë.

Rib eye mund të shërbehet me perime të freskëta ose patate të skuqura.

Vegla

 • Tavë për skarë
 • Furçë kuzhine
 • Spander
 • Mortar
 • Tap
 • Pjatë