Biftekë derri me lëng me salcë vere dhe rrush

Biftekë derri me lëng me salcë vere dhe rrush

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Një salcë e pasur vere me rrush dhe barishte aromatike shkon në mënyrë të përkryer me mishin me lëng. E servirur me oriz ose patate të ziera, kjo pjatë është e shijshme dhe rivalizon lehtësisht një vakt në restorant.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biftekë derri me lëng me salcë vere dhe rrush
Biftekë derri me lëng me salcë vere dhe rrush

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Një salcë e pasur vere me rrush dhe barishte aromatike shkon në mënyrë të përkryer me mishin me lëng. E servirur me oriz ose patate të ziera, kjo pjatë është e shijshme dhe rivalizon lehtësisht një vakt në restorant.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj, Rosto | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta suedeze

Përbërës

 • 1 kg mish derri
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 360 g Rrush i kuq, pa fara
 • 1 qepe, i vogel
 • 1 luge sheqer
 • 1 luge uthull vere
 • 120 ml verë e kuqe, e thatë
 • 240 ml lëng pule
 • 2-3 degë tarragon

Udhëzime

 1. Prejeni derrin në feta.
 2. Rrëzojeni me kripë dhe piper.
 3. Ngrohni vajin në një tigan.
 4. Skuqni mishin në zjarr të fortë për 3 deri në 4 minuta nga secila anë.
 5. Vendosni biftekët e derrit në një pjatë dhe mbajeni ngrohtë.
 6. Gjysmën e rrushit shumë të madh, përndryshe lëreni të plotë.
 7. Prejeni qepën në kubikë të vegjël.
 8. Rrushin e vendosni në të njëjtën tigan ku është skuqur mishi.
 9. Rrushin e skuqni në kubikë. e lëmë për 3 minuta
 10. Shto qepujt dhe sheqerin, i trazojmë dhe i kaurdisim për 1 minutë.
 11. Shtojmë uthullën në tigan dhe e lëmë të ziejë edhe për 1 minutë.. 3-4 minuta derisa salca të reduktohet në vëllim Vera është përgjysmuar.
 12. Hidhni lëngun.
 13. Lëreni salcën të pakësohet përgjysmë për 5-6 minuta.
 14. Kthejeni mishin e derrit në tigan me lëngjet e tiganit.
 15. E vendosim salcën të ziejë dhe e kaurdisim për 2 minuta .
 16. I vendosim biftekët në një pjatë.
 17. Salca edhe 2 minuta Vazhdoni me përgatitjen.
 18. Prisni imët tarragonin.
 19. Shtojeni në salcë dhe përzieni.
 20. Salcën e derdhni mbi biftekët e derrit dhe shërbejeni menjëherë.
 21. Orizi ose patatet e ziera shkojnë shumë mirë me mishin e derrit.

Për këtë pjatë duhet të përdoret mish derri pa kocka pa yndyrë. Një filetë punon mirë për këtë.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • pjatë