Biftekë me lakër të kuqe të pjekur me glazurë mjalti balsamik dhe arra

Biftekë me lakër të kuqe të pjekur me glazurë mjalti balsamik dhe arra

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Një lustër me uthull balsamike dhe mjaltë u jep perimeve një aromë të shijshme. Si një shoqërues për të pjekur mish ose shpendë, kjo pjatë do t’i bindë të gjithë. Të shijshme dhe të pazakonta, këto biftekë me lakër të kuqe mund të shërbehen në një festë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 5 vota )
Biftekë me lakër të kuqe të pjekur me glazurë mjalti balsamik dhe arra
Biftekë me lakër të kuqe të pjekur me glazurë mjalti balsamik dhe arra

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Një lustër me uthull balsamike dhe mjaltë u jep perimeve një aromë të shijshme. Si një shoqërues për të pjekur mish ose shpendë, kjo pjatë do t’i bindë të gjithë. Të shijshme dhe të pazakonta, këto biftekë me lakër të kuqe mund të shërbehen në një festë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 5 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: Pjata me perime, Vegan, Vegjetariane | Kuzhina: Receta kroate

Përbërës

 • 1 kokë lakër të kuqe
 • 1 thelpi hudhër
 • 4 lugë vaj ulliri
 • 2 lugë uthull balsamike
 • ½ lugë mustardë dijon
 • ½ lugë mjaltë
 • kripë, sipas shijes
 • piper i zi, për shije
 • 3 – 4 lugë arra

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 200°C.
 2. Ndizni një tepsi me letër furre.
 3. Lakrën e kuqe e prisni në copa ose feta të mëdha 2-3 cm të trasha.
 4. Shtypni hudhrën përmes presës së hudhrës.
 5. Me vaj, uthull, mustardë, bashkojmë mjaltin, kripën dhe piperin në një enë.
 6. Lyejmë të dyja anët e lakrës me marinadë.
 7. Vendosim perimet në tepsi të përgatitur.
 8. Pjekim fetat e lakrës së kuqe derisa të marrin ngjyrë të artë , rreth 20-25 minuta.
 9. Hidhuni me arra te grira perpara se ta servirni Sprinkle.
 10. Serbejini bifteket e lakres se kuqe te pjekur me mish ose shpend.

Vegla

 • fletë pjekje
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas
 • shtypni hudhra