Biftekë të lëngshëm, aromatikë me hudhër dhe trumzë

Biftekë të lëngshëm

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Biftekët janë krokantë nga jashtë dhe me lëng nga brenda, dhe erëzat aromatike që shtohen gjatë pjekjes i japin mishit një shije delikate dhe aromë të jashtëzakonshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biftekë të lëngshëm
Biftekë të lëngshëm

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Biftekët janë krokantë nga jashtë dhe me lëng nga brenda, dhe erëzat aromatike që shtohen gjatë pjekjes i japin mishit një shije delikate dhe aromë të jashtëzakonshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Amerika Qendrore | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 2 Biftekë viçi, 450 g dhe rreth 3 cm të trasha
 • 1½ lugë kripë
 • 1 lugë piper i zi i bluar
 • ½ lugë gjelle vaj vegjetal
 • 2 thelpinj hudhër
 • 1-2 degë trumzë, ose rozmarinë
 • 2 lugë gjelle gjalpë

Udhëzime

 1. Shpëlajeni mishin nën ujë të rrjedhshëm dhe thajeni me peshqir letre.
 2. Fërkoni biftekët tërësisht me kripë dhe piper.
 3. Nxehni një tigan mbi nxehtësinë mesatare në të lartë dhe shtoni vajin vegjetal.
 4. Gatijini biftekët për 3 -4 minuta nga secila anë skuqeni, më pas kapini këto me darë dhe skuqini anët për rreth një minutë.
 5. Qëroni dhe copëtoni hudhrën.
 6. Në të njëjtën tigan shtoni hudhrën e grirë rëndë, degëzat e trumzës dhe gjalpin.
 7. Pasi gjalpi të jetë shkrirë, hiqeni butësisht tiganin E ktheni anash dhe përdorni një lugë për të kapur gjalpin dhe derdhni mbi mish. gatishmëria e duhur.
 8. Temperatura për mesataren e rrallë është deri në 55°C, 60-65°C për mesatare dhe 65-69°C për mirë të mesme.
 9. Kur matni temperaturën e mishit duhet mbajtur mend se do të rritet me 5-10 gradë gjatë periudhës së pushimit nën petë.
 10. Vendosni biftekët e përfunduar në një pjatë, mbulojini me letër dhe lërini të pushojnë për 10 minuta.

Vegla

 • peshqir letre
 • tavë
 • darë
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • lugë
 • termometër
 • fletë alumini
 • pjatë