Biftekë të skuqur me lëng në stil maroken

Biftekë të skuqur me lëng në stil maroken

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 275 minuta

Stili maroken është shumë lëng dhe ka shije tepër të shijshme. Marinata e bërë nga xhenxhefili, hudhra, lëngu i limonit dhe erëza të ndryshme i jep mishit një aromë veçanërisht pikante dhe aromatike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biftekë të skuqur me lëng në stil maroken
Biftekë të skuqur me lëng në stil maroken

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 275 minuta

Stili maroken është shumë lëng dhe ka shije tepër të shijshme. Marinata e bërë nga xhenxhefili, hudhra, lëngu i limonit dhe erëza të ndryshme i jep mishit një aromë veçanërisht pikante dhe aromatike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Afrika | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Pjata kryesore, Pjata me mish | Kuzhina: Receta marokene

Përbërës

 • 1 qepë
 • 1 copë xhenxhefil, i madh
 • 2 thelpi hudhër
 • 2-3 degë majdanoz
 • 120 ml lëng limoni
 • 120 ml vaj ulliri
 • 2 lugë salcë soje
 • 1 lugë djegës pluhur
 • 1 lugë qimnon i bluar
 • 2 lugë çaji verë e bardhë, e thatë
 • 1 lugë rigon i tharë, i bluar
 • 1 lugë shafran i Indisë
 • ½ lugë çaji kripë deti
 • 1 lugë piper i zi, i bluar
 • 800 gr biftekë nga krahu

Udhëzime

 1. Qëroni qepën dhe hudhrën, pastroni xhenxhefilin.
 2. Qepni grimcuar imët.
 3. Shtypni hudhrën përmes presës së hudhrës.
 4. Grini xhenxhefilin në rende të imët. (Do t’ju duhen 3 lugë).
 5. Shpëlajeni, shkundni të thatë dhe grijeni majdanozin imët.
 6. Në një enë të vogël bashkoni qepët, hudhrat, xhenxhefilin dhe majdanozin.
 7. Shtoni erëzat dhe përzieni mirë.
 8. Përkrahja steaks Thajeni letrën e kuzhinës.
 9. Vendosni në një qese ngrirëse.
 10. Shtoni marinadën.
 11. Mbuloni qesen, tundeni mirë.
 12. Vendosni në frigorifer për 4-6 orë për t’u marinuar.
 13. Më pas ngrohni një tigan. në të lartë.
 14. Skuqini biftekët në të për 5 minuta nga secila anë.
 15. Nxirreni mishin nga tava dhe vendoseni në një pjatë.
 16. Hidhni marinadën në tigan dhe lëreni të vlojë.
 17. Në një ne zjarr te ulet per rreth 10 minuta Ziejme butesisht.
 18. Preni bifteket ne copa.
 19. Vendoseni ne nje pjate te sheshte.
 20. Hidhni mbi marinaden dhe zbukurojeni me rozmarine.
 21. Shërbejini biftekët me një sallatë të freskët.

Vegla

 • kupa matëse
 • lugë gjelle
 • lugë çaji
 • dërrasë për prerje
 • thikë
 • shtypje hudhre
 • rende
 • tas
 • tavë
 • pjatë