Biftekët e marinuar në verë të kuqe dhe vaj ulliri

Biftekët e marinuar në verë të kuqe dhe vaj ulliri

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 136 minuta

Këto biftekë të marinuar me verë të kuqe dhe vaj ulliri janë thjesht të shijshme. Pas një kohe më të gjatë në marinadë, mishi bëhet tepër i butë dhe është i mbushur me shije dhe aromë intensive. Vetëm 10 minuta për të përgatitur marinadën dhe po aq kohë për të pjekur biftekët. Duhet të planifikohet vetëm kohë e mjaftueshme për marinimin.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biftekët e marinuar në verë të kuqe dhe vaj ulliri
Biftekët e marinuar në verë të kuqe dhe vaj ulliri

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 136 minuta

Këto biftekë të marinuar me verë të kuqe dhe vaj ulliri janë thjesht të shijshme. Pas një kohe më të gjatë në marinadë, mishi bëhet tepër i butë dhe është i mbushur me shije dhe aromë intensive. Vetëm 10 minuta për të përgatitur marinadën dhe po aq kohë për të pjekur biftekët. Duhet të planifikohet vetëm kohë e mjaftueshme për marinimin.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Pjata kryesore, Pjata me mish | Kuzhina: Receta Amerikane|Receta Gjermane

Përbërës

 • 240ml verë e kuqe, e thatë
 • 1 lugë salcë soje
 • 60ml vaj ulliri
 • 1 lugë kripë, i trashë
 • 1 lugë piper i zi
 • 1 lugë qepë pluhur
 • 2 lugë hudhër, të thata
 • 2 biftekë viçi

Udhëzime

 1. Përzieni verën, salcën e sojës, vajin e ullirit, kripën, piperin, qepën dhe hudhrën në një tas.
 2. Vendosni mishin dhe marinadën në një qese ngrirëse.
 3. Mbulojeni qesen dhe tundeni disa herë që të shpërndahen në mënyrë të barabartë marinadën.
 4. Mishi i viçit vendoseni në frigorifer në qese për 10-12 orë.
 5. Ngrohni paraprakisht një tigan grill në zjarr të lartë.
 6. Vendosni biftekët sipër dhe ziejini për rreth 3 minuta nga secila anë.
 7. Ulni nxehtësinë në mesatare-të ulët dhe gatuajini edhe 4 minuta, kthejini disa herë.
 8. Vendosni biftekët në një pjatë dhe lërini të pushojnë për 3 deri në 4 minuta.
 9. Më pas shërbejini me një sallatë.

Biftekët mund të përgatiten pas vetëm dy orësh në marinadë. Por sa më gjatë të qëndrojë mishi në të, aq më intensive bëhet shija. Mishi gjithashtu mund të piqet në skarë.

Vegla

 • tas
 • çantë ngrirës
 • tegan për skarë
 • pjatë