Biskota akullore krokante me reçel

12 persona | 174 minuta

Brumi i akullores i bën biskotat të ëmbla, shumë aromatike dhe pak krokante. Brumi i ngjan brumit dhe ka shije frute dhe shumë të shijshme me reçelin e ëmbël. Biskotat krokante shkojnë mrekullisht me çaj ose qumësht.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Biskota akullore krokante me reçel
Biskota akullore krokante me reçel

12 persona | 174 minuta

Brumi i akullores i bën biskotat të ëmbla, shumë aromatike dhe pak krokante. Brumi i ngjan brumit dhe ka shije frute dhe shumë të shijshme me reçelin e ëmbël. Biskotat krokante shkojnë mrekullisht me çaj ose qumësht.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 470 ml akullore
 • 450 g gjalpë, i zbutur
 • 2 lugë sheqer
 • 560 g miell
 • 650 g reçel

Udhëzime

 1. Rrahim akulloren me gjalpin e zbutur.
 2. E perziejme me sheqer dhe miell.
 3. Brumin e ndajme ne 4 pjese, e mbulojme me leter dhe e leme ne frigorifer per rreth 2 ore.
 4. Cdo cope brumi ne nje drejtkëndësh përafërsisht 30 × Rrotulloni deri në 25 cm.
 5. Prejeni çdo drejtkëndësh të mbështjellë në katrorë me anët përafërsisht 5 cm.
 6. Vendosni një lugë çaji reçel në çdo katror dhe shtypni mirë dy skajet e kundërta.
 7. Vendosni biskotat ne tepsi te shtruar me leter furre dhe i pjekim ne 175°C per 11-14 minuta.

Vegla

 • Përzierëse dore
 • Tasë
 • Film ngjitës
 • Mjeshkë thike
 • lugë çaji