Biskota aromatike kungulli me kanellë, xhenxhefil, arrëmyshk dhe vanilje

Biskota aromatike kungulli me kanellë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 92 minuta

Biskotat e buta dhe të thërrmuara me kanellë, arrëmyshk dhe vanilje janë të shkëlqyera për një mbrëmje vjeshte. Çaji me siguri do të shijojë shumë më mirë dhe humori do të përmirësohet.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota aromatike kungulli me kanellë
Biskota aromatike kungulli me kanellë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 92 minuta

Biskotat e buta dhe të thërrmuara me kanellë, arrëmyshk dhe vanilje janë të shkëlqyera për një mbrëmje vjeshte. Çaji me siguri do të shijojë shumë më mirë dhe humori do të përmirësohet.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 500g kungull, të qëruar
 • 375g miell
 • 1 lugë çaji pluhur pjekje
 • 1 lugë çaji sodë buke
 • 1 lugë kanellë
 • ½ lugë xhenxhefil, bluar
 • ½ lugë arrëmyshk
 • ¼ lugë karafil, bluar
 • ¼ lugë Erëza, e bluar
 • ½ lugë kripë
 • 110 g gjalpë
 • 200 g sheqer
 • 100 g sheqer kaf
 • 1 vezë e madhe
 • 1 lugë ekstrakt vanilje

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 180°C.
 2. Tavën e pjekjes e shtroni me letër pjekjeje.
 3. Preni kungullin në copa të mëdha.
 4. Vendoseni në tepsi dhe piqini për 40-50 minuta derisa frutat të jenë të buta.
 5. Më pas lëreni të ftohet plotësisht
 6. Pastroni kungullin në një blender ose kaloni në një sitë të imët.
 7. Peshoni 250 gr pure.
 8. Përzieni miellin me pluhurin për pjekje, sodën, specin dhe kripën në një tas.
 9. Me mikser rrihni gjalpin me të dy llojet e sheqerit deri sa të bëhet krem.
 10. Shtojeni vezën dhe ekstraktin e vaniljes në gjalpë dhe rrihni derisa të bëhet një masë. .
 11. Tavën e pjekjes e shtrojmë me letër furre.
 12. Brumit i japim formë biskota të rrumbullakëta dhe i vendosim sipër.
 13. Biskota me kungull Piqeni në furrë të parangrohur në 180°C për rreth 12 deri në 15 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë.
 14. Zbukuroni biskotat e ftohta me kungull me krem sipas deshires.

Vegla

 • fletë pjekje
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • përzierëse qendrore
 • blender
 • tas