Biskota aromatike me xhenxhefil me mjaltë dhe arrëmyshk

Biskota aromatike me xhenxhefil me mjaltë dhe arrëmyshk

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Është aroma e jashtëzakonshme e xhenxhefilit, arrëmyshkut dhe mjaltit që i bën këto biskota kaq të shijshme dhe të shijshme. Ata shkojnë mrekullisht me një çaj pasdite dhe janë një kënaqësi e pastër në vjeshtë dhe dimër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota aromatike me xhenxhefil me mjaltë dhe arrëmyshk
Biskota aromatike me xhenxhefil me mjaltë dhe arrëmyshk

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Është aroma e jashtëzakonshme e xhenxhefilit, arrëmyshkut dhe mjaltit që i bën këto biskota kaq të shijshme dhe të shijshme. Ata shkojnë mrekullisht me një çaj pasdite dhe janë një kënaqësi e pastër në vjeshtë dhe dimër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 220 g miell
 • 1 lugë gjelle xhenxhefil, bluar
 • ¹⁄4 lugë arrëmyshk, bluar
 • ½ lugë pluhur pjekje
 • ¹⁄4 lugë çaji kripë
 • 120 ml vaj
 • 110 g mjaltë, lëng
 • 150 g sheqer, + për spërkatje
 • 3 lugë qumësht

Udhëzime

 1. Përzieni miellin, xhenxhefilin, arrëmyshkun, pluhurin për pjekje dhe kripën në një enë.
 2. Në një enë tjetër përzieni së bashku gjalpin, mjaltin, sheqerin dhe qumështin.
 3. Përbërësit e thatë ia shtoni përbërësve të lëngshëm dhe i përzieni që të formohet një brumë i butë.
 4. Rreshtoni një fletë pjekjeje me letër furre.
 5. Merrni rreth një lugë brumë nga tasi dhe formoni një top.
 6. Vendosni topthat në tepsi dhe rrafshoni. Sigurohuni që të ketë hapësirë të mjaftueshme midis biskotave.
 7. Spërkatni biskotat me xhenxhefil me sheqer dhe piqini në 180°C për 12-15 minuta.

Vegla

 • tas
 • mikser dore
 • takëm