Biskota bajame të bëra nga bajame të bluara me spërkatje sheqeri

Biskota bajame të bëra nga bajame të bluara me spërkatje sheqeri

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 105 minuta

Brumi i biskotave është bërë nga bajame të bluara dhe miell dhe ka shije të shijshme. Lyehen me të verdhë veze dhe piqen direkt me spërkatje sheqeri.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota bajame të bëra nga bajame të bluara me spërkatje sheqeri
Biskota bajame të bëra nga bajame të bluara me spërkatje sheqeri

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 105 minuta

Brumi i biskotave është bërë nga bajame të bluara dhe miell dhe ka shije të shijshme. Lyehen me të verdhë veze dhe piqen direkt me spërkatje sheqeri.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pastë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 150 g gjalpë, i ftohtë, në copa
 • 70 g sheqer
 • 1 f. Sheqer vanilje
 • 150 g miell
 • 150 g bajame të bluara
 • ½ lugë pluhur pjekje
 • 1 vezë
 • 1 e verdhë veze, për larje
 • 20 gr sheqer spërkat, sipas shijes
 • 1 lugë lëvore limoni, e grirë

Udhëzime

 1. Vendosni në një enë gjalpin, sheqerin, sheqer vaniljen dhe bajamet.
 2. Përziejini dhe shtoni miellin dhe pluhurin për pjekje.
 3. Shtoni vezën dhe lëkuren e limonit.
 4. Grumbulloni derisa të keni një brumë të butë.
 5. Formoni brumin në një petë dhe mbështilleni me film ushqimor në frigorifer për një orë.
 6. Përhapni pak miell në tavolinën e punës.
 7. Rrotulloni brumin hollë midis dy copave të filmit ngjitës në tavolinë.
 8. Përdorni prerëse për biskota për të Pritini biskotat.
 9. Vendosni biskotat në një tepsi
 10. Grushtoni me të verdhën e rrahur.

Për të mbajtur biskotat e bajameve të freskëta dhe të freskëta, ato duhet të ruhen hermetike!

Vegla

 • përzierës dore
 • tas për përzierje
 • pemë
 • prerëse biskotash
 • furçë kuzhine