Biskota burrë dëbore me krem dhe marshmallows – biskota mjalti

Biskota burrë dëbore me krem dhe marshmallows - biskota mjalti

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 82 minuta

Biskotat e lezetshme të burrë dëbore janë vërtet të lezetshme për t’u parë, por për fat të keq ato po shkrihen. Biskotat me kore të imta janë të zbukuruara me krem, marshmallow dhe spërkatje shumëngjyrëshe dhe janë një pastë e mrekullueshme për të rinj dhe të moshuar!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota burrë dëbore me krem dhe marshmallows - biskota mjalti
Biskota burrë dëbore me krem dhe marshmallows - biskota mjalti

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 82 minuta

Biskotat e lezetshme të burrë dëbore janë vërtet të lezetshme për t’u parë, por për fat të keq ato po shkrihen. Biskotat me kore të imta janë të zbukuruara me krem, marshmallow dhe spërkatje shumëngjyrëshe dhe janë një pastë e mrekullueshme për të rinj dhe të moshuar!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Krishtlindje | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pastë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

 • 130 g gjalpë, në copa
 • 100-110 g mjaltë
 • 1 vezë
 • 50 g bajame të bluara
 • 200 g miell
 • 1/4 lugë lëkure limoni
 • aromë vanilje, sipas dëshirës

Mbushje

 • 15 -20 marshmallows
 • 150 g sheqer pluhur
 • 3-4 lugë qumësht
 • spërkatje shumëngjyrëshe, për dekorim sipas dëshirës
 • Ngjyrë ushqimore, portokalli dhe e zezë

Udhëzime

Përgatisni brumin

 1. Vendosni gjalpin, vezën dhe mjaltin në një enë për përzierje dhe përziejini së bashku.
 2. Shtoni lëkurën e limonit dhe ekstraktin e vaniljes.
 3. Siteni miellin.
 4. Përzieni gjithçka në një brumë.
 5. Shtypni brumë të sheshtë në një pjatë.
 6. Mbulojeni me film ushqimor dhe ftohni për 30 minuta.
 7. Nxehni furrën në 180 gradë.
 8. Spërkatni sipërfaqen e punës me miell.
 9. Lëreni brumin mbi të në një trashësi prej përafërsisht. 5 mm.
 10. Përdorni një gotë për të prerë biskotat e rrumbullakëta.
 11. Vendosni biskotat në një tepsi të veshur me letër furre.
 12. I pjekim në furrë për rreth 10 minuta.
 13. I heqim biskotat dhe i lëmë të ftohen.

Mbushja

 1. Përzieni sheqerin pluhur me qumështin për të formuar një krem të butë.
 2. 1 lugë e vogël secilën prej kremit Hiqni dhe ngjyrosni për ngjyrën e zezë dhe portokalli.
 3. Përdorni marshmallows si koka burrë dëbore dhe vizatoni fytyra të trishtuara ose qesharake në ato.
 4. Lyrosni biskotat me krem.
 5. Vendosni një kokë burrë dëbore marshmallow në secilën prej tyre. Ngjyrosni burrë dëbore si degë në gips dhe mbaroni!

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • pjatë
 • pemë
 • spatula kuzhine
 • gotë
 • furçë kuzhine
 • tas