Biskota Christmassy Linzer me reçel dhe sheqer pluhur

Biskota Christmassy Linzer me reçel dhe sheqer pluhur

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 110 minuta

Këto pasta të hollë me kore të shkurtra me një mbushje të mrekullueshme me reçel janë delikate të vërteta. Biskotat e ëmbla me fruta kanë shije të shijshme dhe janë thjesht pjesë e sezonit të Krishtlindjeve.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 4.8 nga 5 yje ( 5 vota )
Biskota Christmassy Linzer me reçel dhe sheqer pluhur
Biskota Christmassy Linzer me reçel dhe sheqer pluhur

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 110 minuta

Këto pasta të hollë me kore të shkurtra me një mbushje të mrekullueshme me reçel janë delikate të vërteta. Biskotat e ëmbla me fruta kanë shije të shijshme dhe janë thjesht pjesë e sezonit të Krishtlindjeve.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 4.8 nga 5 yje ( 5 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pastë | Kuzhina: Receta austriake

Përbërës

 • 210g gjalpë, në copa
 • 100g sheqer
 • 2 të verdha veze
 • 280g miell
 • 4-6 pika
 • aromë limoni
 • reçel, sipas shijes
 • sheqer pluhur, për shije

Udhëzime

 1. Përzieni gjalpin me sheqerin.
 2. Përzieni të verdhat e vezëve.
 3. Shtoni miellin dhe aromën e limonit dhe gatuajeni gjithçka në një masë të barabartë. .
 4. Hapeni brumin dhe prisni biskota me 2 ose 3 prerëse të ndryshme.
 5. Një pjesë me vrima në mes dhe një pjesë pa vrima si bazë biskotash.
 6. Pjekim biskotat për rreth 10-12 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë dhe lërini të ftohen.
 7. Njëra anë Përhapeni reçel mbi biskota dhe mblidhni një biskotë tjetër me një vrimë/model në mes.
 8. Pudrosni biskotat Linzer me sheqer pluhur nëse dëshironi.

Brumit mund t’i shtohet edhe rum dhe reçel sipas dëshirës. Karafil, kardamom dhe arrëmyshk mund të shtohen për t’i dhënë shije biskotave Linzer.

Vegla

 • tas
 • përzierës dore
 • prerëse biskotash
 • furçë kuzhine
 • shaker sheqeri me krem
 • petull