Biskota çokollate me smarties dhe sy karamele për Halloween

Biskota çokollate me smarties dhe sy karamele për Halloween

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Biskotat rrëqethëse me smarties dhe sy sheqeri thjesht i përkasin një feste! Përgatitja e biskotave me çokollatë është e lehtë dhe super e shpejtë!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota çokollate me smarties dhe sy karamele për Halloween
Biskota çokollate me smarties dhe sy karamele për Halloween

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Biskotat rrëqethëse me smarties dhe sy sheqeri thjesht i përkasin një feste! Përgatitja e biskotave me çokollatë është e lehtë dhe super e shpejtë!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Halloween | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 120 g miell
 • 1 vezë
 • 100 g sheqer
 • 60 g vaj vegjetal
 • 30 g pluhur kakao
 • ½ lugë çaji pluhur pjekje
 • ¼ lugë çaji sodë buke
 • 1 majë kripë
 • vanilinë, sipas shijes

Udhëzime

 1. Sitni miellin, pluhurin e kakaos, sodën dhe sodën e bukës në një enë dhe përzieni mirë.
 2. Rrihni vezën në një enë të veçantë.
 3. Shtoni sheqerin, kripën dhe vanilinë sipas shijes.
 4. Rrihini me mikser një minutë derisa të bëhet krem.
 5. Përziejmë vajin vegjetal dhe përziejmë derisa të bëhet një masë homogjene.
 6. Përziejmë masën e lëngshme me përbërësit e thatë, përftohet një brumë mjaft i lëngshëm.
 7. Lëreni brumin mënjanë për 8-10 minuta, gjatë së cilës kohë brumi, mielli, do të stabilizohet dhe pluhuri i kakaos thith një pjesë të lagështisë dhe brumi bëhet i dendur dhe është i përsosur për përdorim të mëtejshëm të biskotave.
 8. Me dy lugë çaji vendoseni brumin në një tepsi të mbuluar me një petk silikoni ose letër pergamene.
 9. Do të bëhen rreth 20 biskota, por madhësia mund të ndryshojë.
 10. Për t’i bërë biskotat të duken në formë të rrumbullakët, mund t’i rrotulloni në një top me pëllëmbën tuaj dhe t’i rrafshoni pak.
 11. Biskotat mund të jetë i mbushur me Smarties ose Zu syte ker jane siper.
 12. Pjekim biskotat me çokollate ne furre te parangrohur ne 180°C per 18-20 minuta.

Vegla

 • mikser dore
 • tas per perzierje
 • takëm
 • letër për pjekje