Biskota delikate me xhenxhefil me mjaltë me karafil, kardamom dhe kanellë

Biskota delikate me xhenxhefil me mjaltë me karafil

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 95 minuta

Këto mjaltë me glazurë sheqeri pluhur janë shumë të butë, të butë dhe të shijshëm. Përmbajtja e lartë e mjaltit i bën ato veçanërisht të lëngshme dhe aromatike. Me erëzat e shtuara, nënvizohen fort aromat e bukura të kanellës, kardamomit dhe karafilit. Receta është shumë e thjeshtë dhe kushdo mund ta bëjë atë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota delikate me xhenxhefil me mjaltë me karafil
Biskota delikate me xhenxhefil me mjaltë me karafil

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 95 minuta

Këto mjaltë me glazurë sheqeri pluhur janë shumë të butë, të butë dhe të shijshëm. Përmbajtja e lartë e mjaltit i bën ato veçanërisht të lëngshme dhe aromatike. Me erëzat e shtuara, nënvizohen fort aromat e bukura të kanellës, kardamomit dhe karafilit. Receta është shumë e thjeshtë dhe kushdo mund ta bëjë atë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 200g mjaltë
 • 100g sheqer kaf
 • 50g gjalpë
 • ½ lugë çaji sodë buke
 • 2 vezë
 • ½ lugë karafil të bluar
 • ½ lugë kardamom të bluar
 • 1 lugë kanellë të bluar
 • 2 lugë vaj vegjetal
 • 450 g miell
 • 1 lugë pluhur pjekje
 • 120 g sheqer pluhur

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 180°C në nxehtësinë e sipërme/poshtë.
 2. Rreshtoni një fletë pjekjeje me letër pjekjeje.
 3. Vendosni mjaltin, sheqerin dhe gjalpin në një tas të madh.
 4. Vendoseni tasin në një tenxhere me ujë të vluar .
 5. Të gjithë e ngrohni për rreth 8 minuta, duke e përzier vazhdimisht, derisa sheqeri të tretet plotësisht.
 6. Shitoni sodën e bukës në shurup, përzieni dhe ngrohni për rreth 2-3 minuta më shumë.
 7. Sapo të shurupi bëhet i lehtë dhe i shkumëzuar, hiqeni enën nga soba Hiqeni.
 8. Lëreni shurupin të ftohet në temperaturën e dhomës.
 9. Ndani 1 vezë.
 10. Lërini të bardhat mënjanë në një enë për glazurën.
 11. Shtoni të verdhën e vezës. , 1 vezë, erëzat dhe vajin në shurup dhe përziejmë mirë.
 12. Sitojmë miellin, e përziejmë me pluhurin për pjekje.
 13. Shto në përzierjen mjaltë-vezë-sheqer.
 14. Të gjithë përzihet në një brumë të butë dhe të butë.
 15. Ndajeni brumin në përafërsisht 40-50 porcione.
 16. Off Formoni me duar secilën pjesë në formë xhenxhefili të rrumbullakët. n.
 17. Ndërkohë, përdorni një rrahëse për të përzier sheqerin pluhur me të bardhën e vezës në një tas të vogël derisa të bëhet një masë homogjene.
 18. Shkëlqeni bukën e nxehtë të xhenxhefilit me glazurën dhe lëreni të ftohet.
 19. Shërbejeni bukën me xhenxhefil me mjaltë me kafe ose çaj.

Vegla

 • peshore kuzhine
 • lugë gjelle
 • lugë çaji
 • tas
 • tavë
 • lugë druri
 • sitë
 • trashkë
 • dërrasë prerës
 • thikë
 • tas