Biskota e Krishtlindjeve melomakarona greke me arra

Biskota e Krishtlindjeve melomakarona greke me arra

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Melomakarona është një grek që nuk mund të mungojë në Krishtlindje. Biskotat janë të shijshme dhe të lyera me shurup mjalti, dhe arrat i japin një shije edhe më interesante pastës. Melomakarona e përfunduar mund të spërkatet jo vetëm me arra, por edhe me kanellë të bluar dhe karafil.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota e Krishtlindjeve melomakarona greke me arra
Biskota e Krishtlindjeve melomakarona greke me arra

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Melomakarona është një grek që nuk mund të mungojë në Krishtlindje. Biskotat janë të shijshme dhe të lyera me shurup mjalti, dhe arrat i japin një shije edhe më interesante pastës. Melomakarona e përfunduar mund të spërkatet jo vetëm me arra, por edhe me kanellë të bluar dhe karafil.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta greke

Përbërës

Brumë

 • 200 g margarinë
 • 1/2 filxhan vaj ulliri
 • 1 filxhan sheqer
 • 3 filxhan miell
 • 1 lugë çaji pluhur pjekjeje
 • 1 lugë kanellë
 • 1 lugë lëvore limoni, të grira
 • 1/2 filxhan arra , bluar

Shurup

 • 2 filxhanë ujë
 • 1/2 filxhan sheqer
 • 4 lugë mjaltë
 • limon, lëng

Udhëzime

 1. Përzieni margarinën dhe sheqerin në një procesor ushqimi derisa të zbuten.
 2. Shtoni vajin e ullirit, kanellën dhe lëkurën e limonit të grirë dhe përziejini fort. Roleta me trashësi gishti, 5 prej tyre – Prisni copa me trashësi 6 mm.
 3. Këto copa formoni në disqe të rrumbullakëta.
 4. Lyni letrën e pjekjes me pak gjalpë ose margarinë.
 5. Vendosni fetat sipër me pak hapësirë midis ato.
 6. Melomakarona në furrë në 180° C për rreth 15 – 20 Piqini për disa minuta.
 7. Hidhni ujin në një tenxhere të vogël për shurupin.
 8. Përzieni sheqerin dhe lëreni të vlojë.
 9. Hiqni ujin me sheqer nga zjarri, shtoni mjaltin dhe lëngun e limonit.
 10. Përziejini mirë.
 11. Biskotat e përfunduara Hiqini nga furra, lërini të ftohen dhe më pas futini në shurup.
 12. Më pas lërini biskotat Melomakarona të qëndrojnë një pak.
 13. Spërkatni biskotat e Krishtlindjeve me arra të bluara trashë.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • thikë
 • letër pergamene
 • tenxhere
 • lugë