Biskota fantazmë drithëruese me krem për festën e Halloween

Biskota fantazmë drithëruese me krem për festën e Halloween

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Fantazmat rrëqethëse pasurojnë çdo shuplakë të Halloween-it. Ato krokante janë bërë nga pasta me kore të shkurtra dhe zbukurohen me një krem të bardhë. Ata marrin një fytyrë të mërzitur me një shkop sheqeri ose çokollatë të lëngshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota fantazmë drithëruese me krem për festën e Halloween
Biskota fantazmë drithëruese me krem për festën e Halloween

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Fantazmat rrëqethëse pasurojnë çdo shuplakë të Halloween-it. Ato krokante janë bërë nga pasta me kore të shkurtra dhe zbukurohen me një krem të bardhë. Ata marrin një fytyrë të mërzitur me një shkop sheqeri ose çokollatë të lëngshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Halloween | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

 • 2,5 filxhanë miell
 • 1 lugë gjelle pluhur pjekje
 • 200g gjalpë, i zbutur
 • 1 filxhan sheqer
 • 2 vezë

Krem

 • 225g sheqer i grirë
 • 2-3 lugë gjelle ujë, i nxehtë
 • shkop sheqeri i zi , ose çokollatë, për të dekoruar

Udhëzime

Gatuajeni brumin me kore të shkurtra

 1. Grumbulloni një pastë me kore të shkurtra nga gjalpi i butë, sheqeri, mielli, pluhuri për pjekje dhe vezët.
 2. Lëreni brumin në frigorifer për 30 minuta.
 3. Lëreni brumin hollë në një sipërfaqe të lyer lehtë me miell.
 4. Përdorni një formë fantazmë për të prerë brumin .
 5. Vendosni biskotat e Halloween-it në një tepsi të veshur me letër pjekjeje.
 6. Pjekim biskotat në furrë në 200 gradë për rreth 10-12 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë.

Përzieni kremin

 1. Sitoni pluhurin e sheqerit në një enë.
 2. Shtoni ujë të nxehtë dhe përzieni me mikser dore deri sa të bëhet kremi i butë.

Vegla

 • përzierës dore
 • tas
 • prerëse Halloween
 • letë pjekje
 • letër pergamene
 • furçë kuzhine