Biskota Fruity Linzer me reçel për Krishtlindje

Biskota Fruity Linzer me reçel për Krishtlindje

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 130 minuta

Biskotat Linzer nuk janë të shijshme vetëm në kohën e Krishtlindjeve. Kanë shije të ëmbël frutash me reçel dhe përgatiten lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota Fruity Linzer me reçel për Krishtlindje
Biskota Fruity Linzer me reçel për Krishtlindje

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 130 minuta

Biskotat Linzer nuk janë të shijshme vetëm në kohën e Krishtlindjeve. Kanë shije të ëmbël frutash me reçel dhe përgatiten lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta austriake

Përbërës

 • 100 g sheqer pluhur
 • 200 g gjalpë
 • 300 g miell
 • 1 lugë sheqer vanilje
 • 1 vezë
 • ½ lugë çaji lëkure limoni, të grira
 • 50 g reçel

Udhëzime

 1. Grumbullojeni sheqerin pluhur, gjalpin, miellin, vezët, sheqer vaniljen dhe lëkuren e limonit në brumë.
 2. Lëreni në frigorifer për 1 orë.
 3. Lëreni brumin në trashësi rreth 3 mm dhe prisni biskotat. me ose pa vrima ne mes Vrima ne fund te biskotes.
 4. Pjekim biskotat Linzer ne 180°C per rreth 10 minuta.
 5. Biskotat pa vrima i lyeme me reçel dhe i bashkojme copat pa vrima.
 6. Servirim biskotat Linzer me kafe ose çaj në kohën e Krishtlindjeve.

Vegla

 • përzierës dore
 • tas
 • prerëse biskotash
 • furçë kuzhine