Biskota Halloween kungull dhe fantazmë me krem për bufenë e festës

Biskota Halloween kungull dhe fantazmë me krem për bufenë e festës

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 105 minuta

Biskotat e Halloween janë perfekte për festën e radhës drithëruese. Biskota jashtëzakonisht të shijshme në formën e kungujve dhe fantazmave janë bërë nga pasta me kore të shkurtra. Të dekoruarit ftojnë të gjithë për të ngrënë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota Halloween kungull dhe fantazmë me krem për bufenë e festës
Biskota Halloween kungull dhe fantazmë me krem për bufenë e festës

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 105 minuta

Biskotat e Halloween janë perfekte për festën e radhës drithëruese. Biskota jashtëzakonisht të shijshme në formën e kungujve dhe fantazmave janë bërë nga pasta me kore të shkurtra. Të dekoruarit ftojnë të gjithë për të ngrënë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Halloween | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pastë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Peta me kore te shkurtra

 • 100 gr gjalp i ftohte ne copa
 • 50 gr sheqer
 • 1 f. Sheqer vanilje
 • 1 majë kripë
 • 150 g miell
 • Krem sheqeri

  • 100 g sheqer pluhur
  • 20 ml ujë
  • Ngjyrë ushqimore, portokalli
  • Shkop sheqeri, i zi, për dekorimin e fantazmave
  • Fondant, i zi , per dekorimin e kungujve

  Udhëzime

  Përgatisni brumin e shkurtër

  1. Vendosni gjalpin e ftohtë, sheqerin, sheqer vaniljen dhe kripën në tasin e procesorit të ushqimit.
  2. Siteni miellin dhe gatuajeni mirë.
  3. Përdorni duart për të formuar brumin në një top mbi sipërfaqja e punës e lyer me miell.
  4. Në një rrafshoni pak pjatën dhe mbështilleni me film ushqimor dhe vendoseni në frigorifer për rreth 30 minuta.
  5. Nxehni furrën në 180° në nxehtësinë e sipërme dhe të poshtme.
  6. Grumbulloni brumin për pak kohë.
  7. Spërkasni pak miell në sipërfaqen e punës.
  8. Me Rrotulloni brumin hollë midis filmit ngjitës duke përdorur një okllai.
  9. Prisni biskotat me prerëse për biskota Halloween (kungull, fantazmë).
  10. Pjeqini biskotat e Halloween për 10-15 minuta derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.
  11. Lërini biskotat të ftohen.

  Zbukuroni biskotat

  1. Përziejeni sheqerin pluhur me ujë deri sa të bëhet një masë. fytyrat me një shkop të zi krem.
  2. Ngjyrosni kremin e mbetur në portokalli.
  3. Lyejmë me të biskotat e kungullit dhe e lëmë të qëndrojë.
  4. Lëshojmë hollë fondatin e zi, presim fytyrën e kungullit dhe me të dekorojmë biskotat.
  5. Rrendisim biskotat e Halloween në një shuplakë.

  Vegla

  • Përpunues ushqimi
  • Film ngjitës
  • Polje
  • Furçë për biskota të Halloween
  • Thikë
  • Tasë
  • Set modelimi fondant