Biskota Krishtlindjesh Gjysmëhënës vanilje me kanellë dhe çokollatë

Biskota Krishtlindjesh Gjysmëhënës vanilje me kanellë dhe çokollatë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 115 minuta

me kanellë dhe një glazurë çokollate janë të shijshme. Biskotat e Krishtlindjeve janë një alternativë e këndshme për gjysmëhënat e njohura të vaniljes me sheqer pluhur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota Krishtlindjesh Gjysmëhënës vanilje me kanellë dhe çokollatë
Biskota Krishtlindjesh Gjysmëhënës vanilje me kanellë dhe çokollatë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 115 minuta

me kanellë dhe një glazurë çokollate janë të shijshme. Biskotat e Krishtlindjeve janë një alternativë e këndshme për gjysmëhënat e njohura të vaniljes me sheqer pluhur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 250 g miell
 • 2 të verdha veze
 • 2 lugë gjalpë, i zbutur
 • 100 g sheqer
 • 0,5 lugë kanellë
 • 1 lugë çaji sheqer vanilje
 • 100 g çokollatë
 • 1 majë sodë buke
 • 1 majë kripë

Udhëzime

 1. Gatjeni një shurup sheqeri nga sheqeri dhe 4 lugë ujë dhe lëreni të ftohet.
 2. Përzieni gjalpin e butë me të verdhat e vezëve dhe shurupin e sheqerit.
 3. Përzieni miellin me kanellën, sheqer vaniljen, kripën, sodën e bukës. dhe pluhurin për pjekje dhe ngjeshim në një brumë të trashë.
 4. Den Formoni brumin në një top, mbulojeni me një film ngjitës dhe ftohni për 1 orë.
 5. Ndajeni brumin në disa pjesë dhe rrotullojeni në fije të gjata.
 6. Preni 5-6 copa të gjata cm nga fijet e brumit dhe formojini ato në gjysmëhënës.
 7. Die Vendosni biskotat e Krishtlindjeve në një tepsi të lyer me yndyrë.
 8. Pjeqini gjysmëhënat e vaniljes në 170 °C për rreth 15 minuta derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.
 9. Hiqni biskotat dhe lërini të ftohen.
 10. Shkrini çokollatën në një banjë me ujë dhe lëreni të ftohet pak.
 11. Skajet e gjysmëhënës Lyeni biskotat e Krishtlindjeve në çokollatën e shkrirë dhe lërini të thahen.

Vegla

 • tenxhere
 • lugë përzierje
 • tas
 • përzierës dore
 • thikë