Biskota krokante me bollgur me bajame – Recetë e thjeshtë për biskotat me tërshërë

Biskota krokante me bollgur me bajame - Recetë e thjeshtë për biskotat me tërshërë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Piqni ato vetë – nuk është e vështirë! Brumi i bërë me thekon tërshërë, miell, bajame, gjalpë dhe sheqer është gati për vetëm pak minuta dhe piqet në furrë derisa të marrë ngjyrë të artë dhe krokante.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota krokante me bollgur me bajame - Recetë e thjeshtë për biskotat me tërshërë
Biskota krokante me bollgur me bajame - Recetë e thjeshtë për biskotat me tërshërë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Piqni ato vetë – nuk është e vështirë! Brumi i bërë me thekon tërshërë, miell, bajame, gjalpë dhe sheqer është gati për vetëm pak minuta dhe piqet në furrë derisa të marrë ngjyrë të artë dhe krokante.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pastë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 120g gjalpë i zbutur
 • 80-100g sheqer
 • 1 majë kripë
 • 1 vezë
 • 90g tërshërë të mbështjellë
 • 80g miell
 • 1 lugë çaji pluhur për pjekje
 • 40g bajame të grira
 • 40g bajame, të bluara
 • 1 majë kanellë
 • pastë vanilje, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Në një procesor ushqimi, përzieni gjalpin e zbutur me sheqerin, pak kripë dhe vezën.
 2. Shtoni tërshërën e mbështjellë, miellin dhe pluhurin për pjekje.
 3. Shtoni bajamet e grira dhe të bluara.
 4. Shtoni kanellën dhe paste vanilje.
 5. Te gjitha njeheresh I perziejme derisa masa te behet goxha.
 6. Nxehni furren ne 180 grade.
 7. Tavën e pjekjes e shtroni me leter furre.
 8. Merrni pak nga brumi me luge dhe formoni toptha te vegjel prej saj.
 9. Vendosni topat në tepsi të përgatitur, të ndarë nga njëri-tjetri.
 10. The Piqini biskotat me tërshërë për rreth 15 minuta derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.
 11. Lërini biskotat të ftohen dhe shijojini me kafe ose kapuçin.

Lagni duart për t’i dhënë formë topthave të brumit.

Vegla

 • Përpunues ushqimi
 • lugë