Biskota krokante me tërshërë me rrush të thatë nën një lustër sheqeri

Biskota krokante me tërshërë me rrush të thatë nën një lustër sheqeri

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 27 minuta

Këto me rrush të thatë janë të shijshme dhe krokante. Ëmbëlsira e ëmbël, delikate me një notë të lehtë kanelle dhe arrëmyshk është ideale kur ka mbetur shumë pak kohë për pjekje. Me kremin, biskotat jo vetëm që duken shumë të shijshme, por edhe shijojnë tepër të mirë dhe për këtë arsye mund të shërbehen mrekullisht me një menu festash.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota krokante me tërshërë me rrush të thatë nën një lustër sheqeri
Biskota krokante me tërshërë me rrush të thatë nën një lustër sheqeri

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 27 minuta

Këto me rrush të thatë janë të shijshme dhe krokante. Ëmbëlsira e ëmbël, delikate me një notë të lehtë kanelle dhe arrëmyshk është ideale kur ka mbetur shumë pak kohë për pjekje. Me kremin, biskotat jo vetëm që duken shumë të shijshme, por edhe shijojnë tepër të mirë dhe për këtë arsye mund të shërbehen mrekullisht me një menu festash.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

 • 200 g tërshërë të mbështjellë
 • 250 g miell
 • ½ lugë pluhur pjekje
 • 1-2 lugë kanellë
 • ½ lugë arrëmyshk
 • 230 g gjalpë
 • 100 g sheqer
 • 220 g sheqer kaf
 • 2 vezë
 • 75 g rrush të thatë
 • 1 lugë gjelle vaj

glazurë

 • 220 g sheqer pluhur
 • 1½ lugë gjelle qumësht
 • 1 lugë gjelle ujë

Udhëzime

Përgatisni brumin

 1. Në një mikser grini tërshërën e mbështjellë.
 2. Në një enë bashkoni miellin, pluhurin për pjekje, kanellën dhe arrë moskat.
 3. Në një enë rrihni së bashku gjalpin, sheqerin dhe sheqerin kaf.
 4. Shtoni vezët, një nga një vazhdoni t’i përzieni.
 5. Shtojeni gradualisht masën e miellit në masën e gjalpit, duke e trazuar çdo herë derisa të jetë e qetë.
 6. Shtoni rrushin e thatë dhe përziejeni mirë që të shpërndahen në mënyrë të barabartë. vaj vegjetal.
 7. Merrni një lugë nga brumi Rrotulloni në një top dhe rrafshoni me duar për të formuar një biskotë.
 8. Vendosni në tepsi.
 9. Të njëjtën gjë bëni edhe me pjesën tjetër të brumit.
 10. Vendosni pjekjen flete ne furre dhe pushojini biskotat per 12-15 minuta Piqini ne 180°C.
 11. Lërini biskotat me tërshërë të ftohen.

Përgatisni kremin

 1. Përziejini së bashku sheqerin pluhur, qumështin dhe ujin e ngrohtë.
 2. Me kujdes zhytni çdo biskotë në krem.
 3. Më pas vendoseni në një sipërfaqe të sheshtë dhe lëreni të qëndrojë.
 4. Cookies me bollgur për T Shërbejeni ee ose kafe.

Vegla

 • përzierës për qëndrim
 • tas
 • blender
 • lugë gjelle