Biskota me çokollatë me arra me bajame dhe kakao

Biskota me çokollatë me arra me bajame dhe kakao

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Arrat me bajame janë jashtëzakonisht të ëmbla dhe çokollatë. Biskotat me bajame të grira janë një theks në pjatën e biskotave në sezonin e Adventit dhe thjesht i përkasin asaj.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota me çokollatë me arra me bajame dhe kakao
Biskota me çokollatë me arra me bajame dhe kakao

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Arrat me bajame janë jashtëzakonisht të ëmbla dhe çokollatë. Biskotat me bajame të grira janë një theks në pjatën e biskotave në sezonin e Adventit dhe thjesht i përkasin asaj.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 500 g miell
 • 250 g gjalpë
 • 250 g sheqer
 • 2 vezë
 • 2 fq. Sheqer vanilje
 • 2 të verdha veze
 • 1 majë kripë
 • 50 gr bajame të grira
 • 30 g pluhur kakao

Udhëzime

 1. Grumbulloni një petë të shkurtër nga mielli, sheqeri, 2 vezë, sheqer vanilje, kakao dhe pak kripë.
 2. Vendoseni në frigorifer për 1 orë.
 3. Lëreni brumin hollë dhe prisni forma të ndryshme.
 4. I lyejmë me të verdhën e vezës dhe i spërkasim me bajame të grira.
 5. Pjekim biskotat me çokollatë në furrë në temperaturën 180 gradë për rreth 10-15 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë dhe shijojini Krishtlindjet.

Vegla

 • tas
 • përzierës dore me grep brumi
 • pemë
 • prerëse për biskota
 • furçë ngjitëse