Biskota me çokollatë me marshmallow për festën e Halloween

Biskota me çokollatë me marshmallow për festën e Halloween

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 57 minuta

Kujdes duke kafshuar! Përbindëshat tmerrësisht të frikshëm bëjnë një meze të lehtë për një festë të Halloween. Biskotat përbindësh me çokollatë kanë një aromë të pasur çokollate dhe duken mjaft të ëmbla për t’u ngrënë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota me çokollatë me marshmallow për festën e Halloween
Biskota me çokollatë me marshmallow për festën e Halloween

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 57 minuta

Kujdes duke kafshuar! Përbindëshat tmerrësisht të frikshëm bëjnë një meze të lehtë për një festë të Halloween. Biskotat përbindësh me çokollatë kanë një aromë të pasur çokollate dhe duken mjaft të ëmbla për t’u ngrënë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Halloween | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 100 g çokollatë e zezë
 • 60 g gjalpë, i zbutur
 • 120 g sheqer
 • 1 vezë
 • 65 g miell
 • 20 g pluhur kakao
 • 1 lugë pluhur pjekje
 • 1 majë kripë
 • 20-30 g fasule cokollate
 • 80-100 g mini marshmallows
 • reçel luleshtrydhe, per lyerje
 • çokollatë, per dekor

Udhëzime

 1. Shkrini çokollatën e zezë me gjalpin.
 2. Rrihni vezën me sheqerin derisa të zbutet dhe të bëhet me gëzof.
 3. Shtojeni masën e shkrirë të çokollatës në shkumën e vezëve dhe përzieni mirë.
 4. Në një enë të veçantë përzieni miellin. pluhur kakao, pluhur për pjekje dhe kripë dhe shtojeni në përbërësit e lëngshëm.
 5. E vendosim brumin në frigorifer për 15 minuta.
 6. Brumin e ftohur e rrotullojmë në toptha.
 7. Më pas vendosim 5-6 cm larg njëra-tjetrës në një tepsi.
 8. Futni biskotat në furrën e ngrohur më parë. Piqini në 180°C për 12 minuta.
 9. Lërini biskotat të ftohen.
 10. Për biskotën me sanduiç lyeni pjesën e sipërme të biskotave me reçel luleshtrydhe.
 11. Në mes biskotave vendosini disa mini marshmallow në pjesën e përparme të biskotës.
 12. Me mbulesë biskotën e sipërme.
 13. Lyjmë çdo dy kokrra çokollatë me çokollatë të shkrirë.
 14. Vendosni kokrrat e çokollatës mbi biskotën e sipërme për sy dhe lërini të qëndrojnë.

Vegla

 • tenxhere
 • lugë
 • përzierës dore
 • tas
 • letë pjekje
 • letër pergamene