Biskota me çokollatë vjeshte me kanellë dhe shurup panxhar sheqeri

Biskota me çokollatë vjeshte me kanellë dhe shurup panxhar sheqeri

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 85 minuta

Kërpudhat nuk mund të përgatiten vetëm të shijshme, por mund t’i shijoni edhe si një pastë e ëmbël vjeshte. Këto biskota me çokollatë me kërpudha të vjeshtës duken origjinale dhe janë tepër të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota me çokollatë vjeshte me kanellë dhe shurup panxhar sheqeri
Biskota me çokollatë vjeshte me kanellë dhe shurup panxhar sheqeri

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 85 minuta

Kërpudhat nuk mund të përgatiten vetëm të shijshme, por mund t’i shijoni edhe si një pastë e ëmbël vjeshte. Këto biskota me çokollatë me kërpudha të vjeshtës duken origjinale dhe janë tepër të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pastë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë për kapakët e kërpudhave

 • 65 gr gjalpë i zbutur
 • 65 gr melasë
 • 50 gr sheqer i grirë
 • 190 gr miell
 • 1 lugë kanellë
 • 1 lugë çaji pluhur për pjekje
 • 1 lugë kakao për pjekje
 • brumë për bishtat e kërpudhave

  • 65 g gjalpë, i zbutur
  • 25 g sheqer pluhur
  • 105 g miell
  • 1/2 f. Sheqer vanilje

  krem kremi

  • 55 g sheqer pluhur
  • 1 lugë gjelle ujë
  • 1-2 lugë lëng limoni, ose lëng limoni
  • kanellë, sipas shijes

  Udhëzime

  Kokat e kërpudhave

  1. Përzieni së bashku gjalpin e zbutur dhe sheqerin.
  2. Përzieni shurupin e panxharit të sheqerit.
  3. Përzieni miellin, pluhurin për pjekje, sheqerin pluhur, kakaon dhe kanellën në një tas të vogël.
  4. Përzieni përbërësit e thatë në brumin një nga një. Formohet një brumë i thërrmuar.
  5. Nga brumi formojmë topa në madhësinë e arrës.
  6. Toplat i vendosim në një tepsi të mbuluar me letër furre.
  7. Pjekim kapakët e kërpudhave për rreth 12-14 minuta në 180°C.
  8. Vendosni kërpudhat në një Lëreni raftin e tortës të ftohet.

  shkopinj kërpudhash

  1. Përzieni gjalpin e butë me sheqer pluhur dhe sheqer vanilje.
  2. Shtoni miellin dhe përzieni gjithçka në një brumë të thërrmuar. brumë në shkopinj të vegjël kërpudhash.
  3. Vendosni shkopinjtë e kërpudhave në një tepsi dhe gjithashtu piqini për rreth 12 minuta në 180 C°.

  Biskota me kërpudha

  1. Për të montuar kërpudhat: përzieni pluhurin e sheqerit me lëngun e shtrydhur të lime, kanellë dhe pak ujë për të formuar një krem.
  2. Përdorni një thikë për të zbrazur kokat e kërpudhave. nga kërcellet e kërpudhave me krem dhe spërkateni me çokollatë të grirë.
  3. Pasi kremja të jetë e fortë, biskotat me kërpudha mund t’i vendosni sipër me një filxhan çokollatë të nxehtë ose Shijojeni kafen tuaj.

  Nëse dëshironi, kapakët e kërpudhave mund të dekorohen me krem çokollate dhe spërkatje.

  Vegla

  • përpunues ushqimi
  • përzierës dore
  • tas për përzierje
  • enë