Biskota me gisht shtrigash me bajame dhe reçel për Halloween

Biskota me gisht shtrigash me bajame dhe reçel për Halloween

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 78 minuta

Këto në formë biskotash bëhen gishta të frikshëm të gjakosur me bajame dhe reçel. Biskotat e Halloween-it duken shumë të frikshme dhe shijojnë shumë të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota me gisht shtrigash me bajame dhe reçel për Halloween
Biskota me gisht shtrigash me bajame dhe reçel për Halloween

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 78 minuta

Këto në formë biskotash bëhen gishta të frikshëm të gjakosur me bajame dhe reçel. Biskotat e Halloween-it duken shumë të frikshme dhe shijojnë shumë të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Halloween | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 175 g gjalpë, i zbutur
 • 100 g sheqer
 • 1 vezë
 • 330 g miell
 • 1 majë kripë
 • ½ lugë kanellë
 • 2-4 pika esencë vanilje
 • 3 lugë reçel mjedër
 • 25-30 bajame, të plota, të paqëruara

Udhëzime

 1. Përzieni gjalpin e zbutur me sheqerin në një tas.
 2. Shtoni miellin, kanellën, thelbin e vaniljes, pak kripë dhe vezën.
 3. Zbuloni brumin. 30 minuta
 4. Ndani brumin në copa.
 5. Prejoni copat e brumit në role të trashësisë së gishtit.
 6. Prisni me thikë çarje të lehta në to.
 7. Vendosni një kukull me reçel në majë të gishtit dhe shtypni një bajame në secilën.
 8. Gishtat e shtrigës në një copë letër furre Shtroni tepsin e përgatitur.
 9. Përhapeni “fundin e prerë” të gishtave të shtrigës me reçel.
 10. Pjeqini gishtat e shtrigës për rreth 15-18 minuta në 180°C.
 11. Lërini biskotat të ftohen në raft teli.
 12. Hapni biskotat e Halloween-it i shërbejini në një tavolinë bufe për Halloween.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • thikë