Biskota me gjalpë me kanellë, xhenxhefil dhe krem me çokollatë të bardhë

Biskota me gjalpë me kanellë

Porcione: 5 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Biskotat me gjalpë marrin një prekje shumë të veçantë nga xhenxhefili. Aroma e kanellës dhe karafilit shkojnë mrekullisht me sezonin e Ardhjes dhe Krishtlindjeve. Ato piqen shpejt dhe lehtë dhe janë super të shijshme me krem me çokollatë të bardhë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota me gjalpë me kanellë
Biskota me gjalpë me kanellë

Porcione: 5 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Biskotat me gjalpë marrin një prekje shumë të veçantë nga xhenxhefili. Aroma e kanellës dhe karafilit shkojnë mrekullisht me sezonin e Ardhjes dhe Krishtlindjeve. Ato piqen shpejt dhe lehtë dhe janë super të shijshme me krem me çokollatë të bardhë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 380-400 g miell
 • 1 lugë xhenxhefil, bluar
 • 2 lugë kanellë
 • ¹⁄4 lugë arrëmyshk, bluar
 • ¹⁄4 lugë karafil, bluar
 • 3⁄4 lugë pluhur pjekje
 • ¹⁄4 lugë çaji sodë buke
 • ¹⁄2 lugë kripë
 • 150g sheqer kaf
 • 140g gjalpë
 • 1 e verdhë veze
 • 1¹⁄2 lugë ekstrakt vanilje
 • 170g mjaltë
 • 1-2 lugë qumësht
 • 100-250g çokollatë e bardhë

Udhëzime

Brumi

 1. Në një enë, përzieni miellin, pluhurin për pjekje, erëzat dhe kripën.
 2. Në një enë tjetër, përdorni një mikser për të përzier së bashku gjalpin e zbutur dhe sheqerin kaf derisa të bëhet krem.
 3. Përzieni vaniljen ekstrakt dhe të verdhë veze.
 4. 1 lugë gjelle qumësht dhe mjaltë me shpejtësi të ulët Përziejeni.
 5. Zëvendësoni rrahjen me një goditje brumi.
 6. Shtojeni gradualisht përzierjen e miellit në përzierjen e gjalpit. .
 7. Nëse brumi është shumë i thatë shtoni 1 lugë qumësht dhe punojeni mirë.
 8. Brumin e përfunduar e ndajmë në gjysmë.
 9. Mbulojeni me film ushqimor dhe lëreni të pushojë në frigorifer për 1 orë.
 10. Rrotulloni Hiqeni brumin në një sipërfaqe pune të lyer me miell.
 11. Prisni biskotat sipas dëshirës dhe vendosini në një tepsi të veshur me letër furre.
 12. E pjekim në furrë të parangrohur në 180°C për 8-10 minuta.
 13. Pas pjekjes, lërini biskotat të ftohen plotësisht.

Krem çokollate

 1. Prisni çokollatën afërsisht dhe vendoseni në një tas metalik.
 2. Uji në një Ngrohni tenxheren në përafërsisht 40°.
 3. Vendosni tasin me çokollatën në banjë me ujë.
 4. Përziejini derisa çokollata të shkrihet.
 5. Ose mbulojini biskotat plotësisht me kremin e çokollatës ose dekorojini me modele të ndryshme.
 6. Shijoni biskotat me gjalpë me kafe ose çaj.

Vegla

 • përzierës dore
 • tas për përzierje
 • prerëse biskotash
 • furçë kuzhine
 • pemë
 • tenxhere