Biskota me xhenxhefil mermeri me xhenxhefil, mjaltë dhe kanellë

Biskota me xhenxhefil mermeri me xhenxhefil

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Modeli i mermerit në këto biskota krijohet duke i rrotulluar fillimisht në sheqer të bardhë dhe më pas në sheqer pluhur përpara se të piqen. Biskotat me xhenxhefil kanë shije të shijshme dhe kanë një notë të lehtë kanelle dhe xhenxhefili.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota me xhenxhefil mermeri me xhenxhefil
Biskota me xhenxhefil mermeri me xhenxhefil

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Modeli i mermerit në këto biskota krijohet duke i rrotulluar fillimisht në sheqer të bardhë dhe më pas në sheqer pluhur përpara se të piqen. Biskotat me xhenxhefil kanë shije të shijshme dhe kanë një notë të lehtë kanelle dhe xhenxhefili.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 375 g miell
 • 150 g sheqer kaf
 • 3⁄₄ lugë pluhur pjekje
 • 1 lugë kanellë
 • 1 lugë gjelle xhenxhefil, bluar
 • ¹⁄2 lugë karafil, bluar
 • 1 lugë kripë
 • 170 g gjalpë , r në copa
 • 250 g mjaltë, lëng
 • 2 lugë qumësht
 • 100 g sheqer
 • 60 g sheqer pluhur

Udhëzime

 1. Në një enë përzieni miellin, sheqerin kaf, pluhurin për pjekje, karafilin e bluar dhe xhenxhefilin, kanellën dhe kripën.
 2. Në një tas, shtoni gjalpin pak të zbutur, por ende të ftohtë, në copa dhe shtoni Përzierja e miellit.
 3. Ndezni mikserin fillimisht në nivelin më të ulët, më pas përpunoni në një nivel mesatar për të formuar thërrime të trasha.
 4. Ndërsa vazhdoni të gatuani, shtoni mjaltin në pjesë dhe lëreni qumështin të rrjedhë në rrjedha të holla.
 5. E përziejmë të gjithën në një brumë të lëmuar dhe të lëmuar.
 6. Ditën në rreth 2 copa të barabarta, ndajmë dhe mbështjellim me film ushqimor dhe vendosim në frigorifer për 20-30 minuta.
 7. Nxehim furrën në 180°C sipër/poshtë ngrohjes.
 8. Rreshtoni 2 tepsi me leter furre.
 9. Nxirreni nje top brumi nga ngrirja dhe rrokulliseni ne toptha te vegjel me diameter 3-4 cm.
 10. Rrotulloni cdo topth fillimisht ne sheqer te bardhe, pastaj ne krem. sheqer.
 11. Vendosni bukën e xhenxhefilit në një tepsi 2-3 cm larg njëra-tjetrës.
 12. Topthat e xhenxhefilit duhet të jenë pranë njëri-tjetrit h mund të bëhet shpejt që brumi të mos ngrohet dhe sheqeri të mos shkrihet.
 13. Vendosni në furrë të dy tepsi në të njëjtën kohë.
 14. Pjekim bukën me xhenxhefil për rreth 12 minuta.
 15. Lëreni biskotat ftohen në tepsi.
 16. Shijoni biskota me xhenxhefil me kafe, çaj ose një gotë qumësht.

Vegla

 • përzierëse
 • përzierëse dore