Biskota për Halloween si gishtat e shtrigës me bajame dhe reçel

Biskota për Halloween si gishtat e shtrigës me bajame dhe reçel

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 105 minuta

Pjekja e gishtërinjve të shtrigës nga një brumë biskotash është shumë e lehtë. Biskotat jeshile, rrëqethëse dhe të shijshme në formën e gishtave të shtrigës janë një perfekt.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota për Halloween si gishtat e shtrigës me bajame dhe reçel
Biskota për Halloween si gishtat e shtrigës me bajame dhe reçel

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 105 minuta

Pjekja e gishtërinjve të shtrigës nga një brumë biskotash është shumë e lehtë. Biskotat jeshile, rrëqethëse dhe të shijshme në formën e gishtave të shtrigës janë një perfekt.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Halloween | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 150 g miell
 • 100 g gjalpë, i ftohtë
 • 60 g sheqer pluhur
 • 1 f. sheqer vanilje
 • 1 e verdhë veze
 • 1 majë kripë
 • 1 f. Ngjyrosje ushqimore, jeshile
 • 1 grusht bajame të plota
 • 2 lugë gjelle reçel

Udhëzime

 1. Zydhni gjalpin e ftohtë, miellin, sheqerin pluhur, sheqer vaniljen, të verdhën e vezëve dhe pak kripë në një procesor ushqimi në një pastë.
 2. Përzieni me ngjyrë të gjelbër ushqimore nëse dëshironi.
 3. Mbulojeni brumin me ngjitje filmojeni dhe vendoseni në frigorifer për 1 orë.
 4. Formoni nga brumi 25 rrotulla të gjata sa gishtat.
 5. Lëngojeni një copë reçel në secilën skaj të gishtit, shtypni një bajame sipër dhe përdorni një thikë për të bërë të çara të lehta përgjatë biskotave.
 6. Vendosni biskotat Hexenfinger në një tepsi të veshur me letër pjekjeje.
 7. Pjekim biskotat në 180°C për 15 minuta.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • thikë