Biskota për Krishtlindje me engjëll me krem dhe pluhur vezullues

Biskota për Krishtlindje me engjëll me krem dhe pluhur vezullues

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Engjëjt delikatë të bërë nga pasta me kore të shkurtra duken të adhurueshme dhe janë të lehta për t’u përgatitur. Engjëj të mrekullueshëm të ëmbël mund të krijohen nga pasta e thjeshtë me kore të shkurtra, kremi i sheqerit dhe pluhuri me shkëlqim.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota për Krishtlindje me engjëll me krem dhe pluhur vezullues
Biskota për Krishtlindje me engjëll me krem dhe pluhur vezullues

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Engjëjt delikatë të bërë nga pasta me kore të shkurtra duken të adhurueshme dhe janë të lehta për t’u përgatitur. Engjëj të mrekullueshëm të ëmbël mund të krijohen nga pasta e thjeshtë me kore të shkurtra, kremi i sheqerit dhe pluhuri me shkëlqim.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

 • 125 g gjalpë i ftohtë
 • 60 g sheqer
 • 1 vezë mesatare
 • 1-2 pika
 • Aromë limoni
 • 250 g miell

Për të dekoruar

 • 75 g sheqer pluhur
 • 1-2 lugë limon lëng
 • Spërkatje me sheqer, sipas shijes
 • pluhur shkëlqyes, ar

Udhëzime

Brumë

 1. Grumbulloni gjalpin e ftohtë me sheqer, vezë, aromë limoni dhe miell për të formuar një brumë të butë.
 2. Formoni brumin në një bukë të sheshtë dhe ftojeni për të paktën 30 minuta.
 3. Lëreni brumin e biskotave në mënyrë të hollë.
 4. Me engjëll Pritini prerësin e biskotave.
 5. Pjekim biskotat e engjëllit në furrë në 180 gradë për rreth 12-15 minuta.
 6. Lërini biskotat të ftohen.

Zbukuroni

 1. Përzieni sheqerin pluhur dhe lëngun e limonit në një krem.
 2. Lyejini plotësisht biskotat e engjëjve ose thjesht lyeni skajet me krem.
 3. Siperoni biskotat e Krishtlindjeve me sheqer dhe shkëlqim.
 4. Lëreni kremin të thahet dhe shijoni biskotat e Krishtlindjeve gjatë Ardhjes.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • rul
 • prerëse biskotash
 • furçë kuzhine