Biskota pikante me kek me xhenxhefil me krem sheqeri për Advent

Biskota pikante me kek me xhenxhefil me krem sheqeri për Advent

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 180 minuta

Biskotat pikante i bëjnë sytë e fëmijëve të ndriçojnë dhe ëmbëlsojnë sezonin e Ardhjes. Mund t’i përdorni edhe si dhuratë ose dekorim.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota pikante me kek me xhenxhefil me krem sheqeri për Advent
Biskota pikante me kek me xhenxhefil me krem sheqeri për Advent

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 180 minuta

Biskotat pikante i bëjnë sytë e fëmijëve të ndriçojnë dhe ëmbëlsojnë sezonin e Ardhjes. Mund t’i përdorni edhe si dhuratë ose dekorim.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • Brumë me xhenxhefil
 • 500 g miell
 • 1 lugë pluhur pjekje
 • 1 majë kripë
 • 1 lugë gjelle kakao për pjekje
 • 10 g erëz me xhenxhefil
 • 120 g sheqer kaf
 • 130 g gjalpë, i zbutur
 • 1 vezë
 • 200 gr mjaltë
 • 1 lugë gjelle qumësht
 • krem
 • 1 e bardhë veze
 • 1 majë kripë
 • 170 g sheqer pluhur

Udhëzime

Brumi me xhenxhefil

 1. Në një enë rrihni gjalpin e zbutur dhe sheqerin kaf derisa të bëhen me gëzof.
 2. Përzieni vezën, mjaltin dhe qumështin.
 3. Përzieni miellin, pluhurin për pjekje, kripën, kakaon për pjekje dhe erën e xhenxhefilit në një tas.
 4. Përzierja e miellit përzihet në përbërësit e lëngshëm.
 5. Brumin e ndajmë në 2-3 brumë.
 6. Këto i mbështjellim me një film ushqimor dhe i lëmë të pushojnë në frigorifer për 2-3 orë.
 7. Nxehni furrën në 170 gradë me nxehtësinë e sipërme dhe të poshtme.
 8. Sipërfaqen e punës e spërkasim me miell dhe e hapim brumin në një trashësi përafërsisht 5mm.
 9. Prisni forma me një xhenxhefil.
 10. Vendosni biskotat me xhenxhefil në një tepsi të veshur me Leter per pjekje.
 11. Pjekim biskotat per 10 minuta, nuk duhet te jene shume te ngushta darken!
 12. Gingerbread man to cooled.

krem

 1. Rrihni te bardhat e vezeve me kripe.
 2. I sperkasim gradualisht sheqerin pluhur.
 3. Hidhni përzierjen e bardhë të vezëve në një qese tubacioni dhe prisni një cep të vogël.
 4. Zbukuroni burrat me xhenxhefil me krem.

Vegla

 • Tasë
 • Përzierëse dore me grep brumi
 • Film ngjitës
 • Rulë brumi
 • Gingerbread man
 • Partëse biskotash
 • Qanse tuba