Biskota pikante me kek me xhenxhefil me krem

Biskota pikante me kek me xhenxhefil me krem

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 117 minuta

Biskotat e ëmbla me xhenxhefil shijojnë me të vërtetë jashtëzakonisht pikante. Keku me xhenxhefil i vogël garantohet të jetë një hit dhe shije më i mirë se ato të blera në supermarket.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota pikante me kek me xhenxhefil me krem
Biskota pikante me kek me xhenxhefil me krem

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 117 minuta

Biskotat e ëmbla me xhenxhefil shijojnë me të vërtetë jashtëzakonisht pikante. Keku me xhenxhefil i vogël garantohet të jetë një hit dhe shije më i mirë se ato të blera në supermarket.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë biskotash

 • 500g miell
 • 1 pako pluhur për pjekje
 • 120g sheqer
 • 200g mjaltë
 • 100g bajame të bluara
 • 1 vezë
 • 100g gjalpë
 • 3 lugë erëza me xhenxhefil

Frosting

 • 150g sheqer i grirë
 • 1 shtrydh lëng limoni

Udhëzime

 1. Nxehni mjaltin në një banjë me ujë derisa të jetë i lëngshëm.
 2. Shtoni gjalpin, vezët, sheqerin dhe erën e xhenxhefilit dhe përzieni mirë, por mos zieni.
 3. Përzieni pluhurin për pjekje dhe miellin.
 4. Përzieni gjysmën e përzierjen e miellit me mjaltin e përziejmë masën dhe e përziejmë në një brumë të lëmuar.
 5. Më pas shtojmë bajamet e bluara.
 6. Në fund, gjysmën e dytë të miellit e hedhim në sitë dhe e përziejmë sërish mirë.
 7. Brumin e formojmë në një top dhe mbështilleni në letër dhe ftojeni për 45 minuta.
 8. Nxeheni furrën në 160 gradë.
 9. Lëreni brumin dhe prisni prerëset e biskotave.
 10. Pjekim biskotat me xhenxhefil për rreth 12-16 minuta në 160 gradë.
 11. Lëreni biskotat ftohen.
 12. Bëjmë kremin me sheqer pluhur dhe lëng limoni përziejmë.
 13. Hidhni në një qese tubacioni dhe dekorojini biskotat me të.

Vegla

 • tenxhere
 • tas bain-marie
 • mikser dore
 • lugë
 • rrokullisje
 • film ngjitës
 • tepsi për biskota
 • letër për pjekje
 • qese tubash
 • tasa
 • rrahje