Biskota pikante të Krishtlindjeve me mjaltë, xhenxhefil dhe krem me rum

Biskota pikante të Krishtlindjeve me mjaltë

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Ata kanë shije tepër pikante dhe aromatike me xhenxhefil, karafil, piper, mjaltë dhe kakao. Fryma ka një aromë të mrekullueshme rumi me kanellë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota pikante të Krishtlindjeve me mjaltë
Biskota pikante të Krishtlindjeve me mjaltë

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Ata kanë shije tepër pikante dhe aromatike me xhenxhefil, karafil, piper, mjaltë dhe kakao. Fryma ka një aromë të mrekullueshme rumi me kanellë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

 • 85g gjalpë, i zbutur
 • 90g sheqer kaf
 • 100g mjaltë, i lëngshëm
 • 1 e verdhë veze
 • 235g miell + për spërkatje
 • 1 lugë gjelle pluhur kakao
 • ¹⁄₂ lugë çaji pluhur për pjekje
 • 1 lugë xhenxhefil , bluar
 • ¹⁄₂ lugë kanellë të bluar
 • ¹⁄₄ lugë çaji piper
 • 1 majë karafil të bluar
 • 1 majë kripë

Frosting

 • 80g sheqer pluhur
 • 1 majë kanellë
 • 15g gjalpë
 • 1 lugë gjelle rum të errët
 • 1 lugë çaji ujë

Udhëzime

Brumi

 1. Përziejini së bashku gjalpin e zbutur, sheqerin dhe mjaltin në një tas.
 2. Shtoni të verdhat e vezëve dhe përziejini përsëri.
 3. Përziejini së bashku miellin, kakaon, pluhurin për pjekje, erëzat dhe kripën. perzihet ne masen e gjalpit.
 4. Den E qesim brumin ne topth ne nje siperfaqe pune te lyer me miell.
 5. Vendoseni topin e brumit te mbeshtjellur me film ushqimor ne frigorifer per 30 minuta.
 6. Rreshtoni dy tepsi me leter furre .
 7. Nxehni furrën në 190 °C.
 8. E lyeni me miell sipërfaqen e punës.
 9. Lëreni brumin në sipërfaqen e punës në një trashësi përafërsisht 5mm.
 10. Preni çdo prerës për biskota që ju pëlqen.
 11. Vendosni biskota në tepsi.
 12. Pjekim biskotat e Krishtlindjeve për rreth 7-10 minuta.
 13. Lërini biskotat të ftohen.

Frosting

 1. Sitni sheqerin pluhur dhe kanellën së bashku në një tas.
 2. I përzieni gjalpë i shkrirë, rum dhe ujë të ngrohtë.
 3. Përziejini derisa të jetë homogjene me një rrahëse.

Kremi mund të përzihet edhe me lëng limoni në vend të rumit.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • kolla
 • prerëse biskotash
 • furçë kuzhine
 • trashë