Biskota Spitzbuben me reçel mjedër dhe gjalpë

Biskota Spitzbuben me reçel mjedër dhe gjalpë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 145 minuta

Të njohurat dhe të njohurit janë thjesht pjesë e Krishtlindjeve. Askush nuk mund t’i rezistojë biskotave me gjalpë me reçel.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota Spitzbuben me reçel mjedër dhe gjalpë
Biskota Spitzbuben me reçel mjedër dhe gjalpë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 145 minuta

Të njohurat dhe të njohurit janë thjesht pjesë e Krishtlindjeve. Askush nuk mund t’i rezistojë biskotave me gjalpë me reçel.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 100 g gjalpë, i zbutur
 • 50 g sheqer
 • 1 e verdhë veze
 • 1 f. Sheqer vanilje
 • 150 g miell
 • 60 g reçel mjedre
 • 10 g sheqer pluhur, per pluhurosje

Udhëzime

 1. Përzieni gjalpin e zbutur me sheqerin dhe të verdhën e vezës.
 2. Shtoni sheqerin e vaniljes dhe përziejini mirë.
 3. Shtoni miellin në një sitë dhe ngadalë formoni një brumë të butë.
 4. E vendosim brumin e biskotave në frigorifer. për 90 minuta
 5. Nxehni furrën në 180°C.
 6. Lëreni brumin hollë në një rrogoz silikoni të lyer pak me miell duke përdorur një petull. në mes të gjysmës së biskotave të prera
 7. Vendosni biskotat Spitzbuben në një tepsi të mbuluar me letër furre.
 8. Pjekim biskotat në temperaturën 180 °C për rreth 12-15 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë.
 9. Lërini biskotat të ftohen poshtë.
 10. Mbërtheni pjesët e poshtme të biskotave (pa vrima) me reçelin e mjedrës dhe spërkatini me kujdes, vendosni sipër kapakët e biskotave (me një vrimë). sezon.

Biskotat Spitzbuben mund të ruhen për të paktën 3 javë në një kavanoz biskotash të mbyllur mirë. Sitzbuben mund të rafinohet me fara lulekuqe ose bajame të bluara në brumë.

Vegla

 • përzierëse dore
 • tas perzierje
 • prerëse linzer
 • mat silikoni
 • furçë kuzhine
 • lugë
 • përzierje sheqeri me krem
 • rrokullisje