Biskota të ëmbla të pemës së Krishtlindjes me krem dhe spërkatje

Biskota të ëmbla të pemës së Krishtlindjes me krem dhe spërkatje

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 82 minuta

Këto biskota të ëmbla të pemës së Krishtlindjes përgatiten shpejt dhe jo vetëm duken të lezetshme, por kanë edhe shije të shijshme. Brumi i thërrmuar përzihet shpejt së bashku në procesorin e ushqimit dhe pas një kohe ftohje pritet në forma të bukura. Bryma e gjelbër dhe spërkatjet sjellin një frymë të mrekullueshme Krishtlindjesh në tryezën e kafesë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota të ëmbla të pemës së Krishtlindjes me krem dhe spërkatje
Biskota të ëmbla të pemës së Krishtlindjes me krem dhe spërkatje

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 82 minuta

Këto biskota të ëmbla të pemës së Krishtlindjes përgatiten shpejt dhe jo vetëm duken të lezetshme, por kanë edhe shije të shijshme. Brumi i thërrmuar përzihet shpejt së bashku në procesorin e ushqimit dhe pas një kohe ftohje pritet në forma të bukura. Bryma e gjelbër dhe spërkatjet sjellin një frymë të mrekullueshme Krishtlindjesh në tryezën e kafesë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 125 g gjalpë, i zbutur
 • 250 g miell
 • 120 g sheqer
 • ½ f. sheqer vanilje
 • ¼ fq. Pluhur pjekje
 • 1 vezë
 • 250 g sheqer pluhur
 • spërkatje sheqer

Udhëzime

 1. Sitni miellin me pluhurin për pjekje në një përpunues ushqimi.
 2. Shtoni gjalpin e zbutur, vezën, sheqerin dhe sheqer vaniljen.
 3. Zhurni butësisht të gjithë përbërësit në një brumë të lëmuar.
 4. Mbulojeni brumin me film ngjitës.
 5. Për të paktën 30 minuta në frigorifer Lëreni frigoriferin të pushojë.
 6. Nxehni furrën në 190 gradë nxehtësinë e sipërme dhe të poshtme.
 7. Tavën e pjekjes e shtroni me letër furre.
 8. Spërfaqen e punës e spërkatni me miell.
 9. Rrotulloni Hiqeni brumin mbi të në një trashësi prej përafërsisht 2-3 mm.
 10. Me Pritini biskotat duke përdorur prerësin e pemës së Krishtlindjes.
 11. Më pas vendosini biskotat në tepsi të përgatitur.
 12. I pjekim në furrën e parangrohur për rreth 10-15 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë.
 13. Lërini biskotat të ftohen.
 14. Bëjini një krem me sheqer pluhur dhe ujë.
 15. Ngjyrosni kremin me ngjyrë jeshile dhe mbuloni biskotat me të.
 16. Shijoni biskotat e pemës së Krishtlindjes gjatë sezonit të Ardhjes ose në Krishtlindje.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • film ngjitës
 • pemë
 • prerëse për biskota
 • letër për pjekje
 • furçë ngjitëse