Biskota të Krishtlindjeve me bajame dhe spërkatje me sheqer të bëra nga pasta me kore të shkurtra

Biskota të Krishtlindjeve me bajame dhe spërkatje me sheqer të bëra nga pasta me kore të shkurtra

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 57 minuta

Ato krokante të bëra nga brumi i thërrmuar me bajame të bluara dhe grimca shumëngjyrëshe kanë shije super të shijshme. Lëkura e limonit në krem jep një shije të mrekullueshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota të Krishtlindjeve me bajame dhe spërkatje me sheqer të bëra nga pasta me kore të shkurtra
Biskota të Krishtlindjeve me bajame dhe spërkatje me sheqer të bëra nga pasta me kore të shkurtra

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 57 minuta

Ato krokante të bëra nga brumi i thërrmuar me bajame të bluara dhe grimca shumëngjyrëshe kanë shije super të shijshme. Lëkura e limonit në krem jep një shije të mrekullueshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 300 g miell
 • 2 majë pluhur për pjekje
 • 150 g sheqer
 • 300 g bajame, të bluara
 • 300 g gjalpë, të ftohtë
 • 1 vezë
 • 200 g sheqer pluhur, sipas shijes
 • 1-2 lugë ujë , per shije Si te deshironi
 • 1/2 luge lekure limoni
 • Sperkasim me sheqer, si te doni
 • Smarties, si te doni

Udhëzime

 1. Përzieni gjalpin në copa, shtoni sheqerin dhe vezën dhe vazhdoni ta rrahni.
 2. Përzieni pluhurin për pjekje, miellin dhe bajamet e bluara dhe shtoni në masën e gjalpit. brumin në një top të rrumbullakët
 3. E vendosim në frigorifer për një orë të mbështjellë me film ushqimor.
 4. Nxehim furrën në 180 gradë.
 5. E shtrijmë brumin në një sipërfaqe pune të lyer me miell.
 6. Përdorim forma të Krishtlindjeve për të prerë Hidhni të gjithë masën.
 7. I vendosim biskotat në një tepsi të veshur me letër furre dhe i pjekim për rreth 12 minuta.
 8. Lërini biskotat e Krishtlindjeve të ftohen. ujë dhe lëkura limoni.
 9. Më pas dekorojini biskotat e Krishtlindjeve me spërkatje me sheqer.

Për një krem shumëngjyrësh, thjesht përzieni çdo ngjyrosje ushqimore dhe dekorojini biskotat me ngjyrë. Për t’i mbajtur biskotat e Krishtlindjeve të freskëta dhe të freskëta, ato duhet të ruhen hermetike!

Vegla

 • përzierës dore me grep brumi
 • tas
 • film ngjitës
 • pemë
 • prerëse biskotash
 • furçë kuzhine
 • tas