Biskota të Krishtlindjeve yje kanelle të bëra nga bajame me lustër të bardhë veze

Biskota të Krishtlindjeve yje kanelle të bëra nga bajame me lustër të bardhë veze

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 1485 minuta

Yjet e kanellës janë yjet e festave dhe janë pjesë tradicionale dhe integrale e Krishtlindjeve. Kanella dhe bajamet harmonizohen mirë së bashku dhe u japin biskotave të Krishtlindjeve një shije të mrekullueshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Biskota të Krishtlindjeve yje kanelle të bëra nga bajame me lustër të bardhë veze
Biskota të Krishtlindjeve yje kanelle të bëra nga bajame me lustër të bardhë veze

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 1485 minuta

Yjet e kanellës janë yjet e festave dhe janë pjesë tradicionale dhe integrale e Krishtlindjeve. Kanella dhe bajamet harmonizohen mirë së bashku dhe u japin biskotave të Krishtlindjeve një shije të mrekullueshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 200 g bajame të bluara
 • 2 të bardha veze
 • 180 g sheqer pluhur
 • ½ lugë kanellë
 • ½ lugë gjelle kirsch

Udhëzime

 1. Rrihni të bardhat e vezëve derisa të jenë të forta.
 2. Sitoni gradualisht në sheqer pluhur.
 3. Hiqni rreth 1/3 e të bardhave të vezëve për glazurën dhe lërini mënjanë.
 4. Vezëve të mbetura shtoni bajamet, kanellën dhe kirschin. te bardhat dhe bej nje ngjites Ziejme brumin e bajames.
 5. Mbulojeni brumin e bajameve me leter dhe vendoseni ne frigorifer per te pakten nje ore.
 6. Nxirreni brumin nga frigoriferi dhe hapeni midis dy copave te filmit ngjites. në një trashësi prej 5 mm.
 7. Përdorni një formë ylli për të prerë biskotat.
 8. Përdorni për të shtrirë kremin e bardhë të vezës anash.
 9. Vendosni yjet e kanellës në një tepsi të mbuluar me letër furre.
 10. Lërini yjet e kanellës të thahen gjatë natës në temperaturën e dhomës.
 11. Pjekim biskotat e Krishtlindjeve në furrë të parangrohur në 130°C për 10-15 minuta.

Yjet e kanellës mund të ruhen në një kanaçe të mbyllur fort për disa javë në mënyrë që yjet e kanellës të mbeten të buta dhe aroma e tyre të ruhet.

Vegla

 • përzierës dore
 • furçë kuzhine
 • tas
 • pemë
 • prerëse biskotash